İsrail polisi, çok sağcı Musevilerin Şam Kapısı’ndan girişini engelledi

Haris

New member
İsrail polisi, çok sağcı Musevilerin müsaade çıkmayan “bayrak yürüyüşü” rotasında yer alan Kudüs’ün batısı ile işgal altındaki doğusunu ortaya kurduğu barikatlarla kapattı.

Yüzlerce şahıstan oluşan çok sağcı küme, İsrail Başbakanı Naftali Bennett ve polisin müsaade verilmeyeceğini açıklamasına karşın “bayrak yürüyüşü” için Batı Kudüs’te toplandı.

Başbakan Bennett’in Filistinlilerin yoğunlukta olduğu Doğu Kudüs’teki Şam Kapısı’na yürümesine müsaade verilmeyeceğini söylemiş olduği çok sağcı Milletvekili Itamar Ben-Gvir de toplanma alanına geldi.

Muhalefet önderi Binyamin Netanyahu ile ittifak ortasındaki Ben-Gvir, buradaki konuşmasında Bennett’i “Araplara teslim olmakla” suçladı. Çok sağcı Museviler, “teröristlere ölüm”, “Bennet istifa”, “Bennett konutuna git” formunda sloganlar ve Kudüs hakkında İbranice müzikler eşliğinde yürüyüşe başladı.

Küme, Batı Kudüs’ten işgal altındaki Doğu Kudüs’ün Eski Kent bölgesine yanlışsız yürüyüşe geçmeye çalıştı. Fakat İsrail polisi, Kudüs’ün doğusu ve batısı içindeki temas noktası Tsahal Meydanı’nı taşıtlar ve demir bariyerlerle kapatarak, kümenin yürüyüşüne devam etmesini engelledi.

İsrail polisi etrafta ağır güvenlik tedbiri alırken atlı polisler de alanda bekliyor.

– ÇOK SAĞCI MUSEVİLER İLE POLİS ORTASINDA ARBEDE

Yürüyüşe devam etmeye çalışan çok sağcı Museviler ile polis içinde bariyerlerin bulunduğu noktada vakit zaman arbede yaşanıyor.

İsrail Başbakanı Bennett, çok sağcı Yahudi kümelerin işgal altındaki Doğu Kudüs’te Filistinlilerin yoğunlukta yaşadığı Eski Kent bölgesinde “bayrak yürüyüşü” düzenlemesine polisin müsaade vermeyeceğini açıklamıştı.

Çok sağcı milletvekili Ben-Gvir’in Doğu Kudüs’ün Eski Kent bölgesindeki sembolik Şam Kapısı’na gelmesine müsaade verilmeyeceği belirtilmişti.

Bennett, “bayrak yürüyüşünün” İsrail’in Doğu Kudüs’ün işgalini kutladığı 28 Mayıs’ta yapılacağını duyurmuştu.

– GEÇEN YIL “BAYRAK YÜRÜYÜŞÜ” ÇATIŞMAYLA SONUÇLANMIŞTI

İsrail polisi muhafazasında geçen yıl Şam Kapısı’nda toplanan yaklaşık 5 bin fanatik Yahudi’nin, “Araplara ölüm” sloganlarıyla yaptıkları “bayrak yürüyüşü” olaylara yol açmıştı.

Itamar Ben-Gvir üzere çok sağcı milletvekillerinin de ortalarında bulunduğu fanatik Museviler, bölgede tansiyonu artırmıştı.

İsrail polisinin, “bayrak yürüyüşünü” protesto eden Filistinlilere müdahalesinde onlarca kişi yaralanmıştı.

Olaylar üzerine Gazze’den İsrail’e roket atılmış, İsrail de hava akınıyla karşılık vermişti.

KAYNAK: AA