İsveç, NATO üyelik sürecini durdurmadı

Haris

New member
İsveç Dışişleri Bakanı Tobias Billström, NATO üyelik sürecini kıymetlendirmek için kurulan üçlü düzeneğin ertelenmesine ait açıklama yaptı.

İsveçli Bakan, üçlü düzeneğin Türkiye’nin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yönelik aksiyon ve Kur’an-ı Kerim’e hücumlara olan öfkesi niçiniyle süreksiz olarak durdurulduğunu söylemiş oldu. Lakin İsveç’in NATO’ya üyelik sürecinin durdurulmadığı kaydedildi.

İsveç’in Expressen gazetesine konuşan Billström, “normal olarak, son olaylar işleri kolaylaştırmadı. Bunlar üyelik sürecine süreksiz olarak orta verilmesine niye oldu” diye konuştu. “Ancak sonunda muhtıra ve verdiğimiz taahhütler geçerli olmalı” dedi.

İsveç’in,Türkiye ve Finlandiya ile mutabakatta yer alan tüm taahhütleri yerine getirmeye epey yakın olduğunu söyleyen Bakan, “Ama olağan ki yerine getirilmiş bir muhtıra olmadan işimizin bize düşen kısmını yapmamış olacağız” dedi.


BAKAN SÖZCÜSÜ BAHSE AÇIKLIK GETİRDİ

İsveç’in Temmuz ayında Vilnius’ta yapılacak dorukta NATO’ya tam üye sıfatıyla yer almayı hedeflediğini lisana getiren Billström’ün kelamlarının “İsveç’in NATO üyelik sürecine orta verdiği şeklinde” yorumlanmasının akabinde Billström’un basın sözcüsü Anna Erhardt, “İsveç’in NATO üyelik sürecini durdurmadığını” deklare etti. “Hükümet, 3 ülke içinde var olan muhtırayı uygulamaya devam ediyor. Fakat ne vakit onaylayacağına Türkiye karar verecek” dedi.


KUR’AN YAKMA AKSİYONLARI BÜYÜK KRİZ ÇIKARDI

Irkçı siyasetçi Rasmus Paludan’ın İsveç polisinin müdafaası altında Kur’an- Kerim’i yakma hareketi gerçekleşmesi daha sonrasında gerekli adımların atılmaması ve hatta provokasyonu onaylamaları Türkiye ve İslam aleminde büyük reaksiyon toplamıştı.

TÜRKİYE VE MACARİSTAN ONAYLAMADI

İsveç ve Finlandiya, NATO üyesi 30 ülkenin de onayını gerektiren iştirak iÇin Macaristan ve Türkiye’den çabucak hemen onay almadı.