İsveç’te Kur’an-ı Kerim’in yakılması New York’ta protesto edildi

Haris

New member
ABD’nin New York kentindeki İsveç Başkonsolosluğu önünde toplanan Müslümanlar, İsveç’te, çok sağcı siyasetçi Rasmus Paludan’ın Türkiye’nin Stockholm Büyükelçiliği önünde Kur’an-ı Kerim yakmasını protesto etti.

Manhattan’daki İsveç temsilciliğine mehter marşı eşliğinde yürüyen Türk vatandaşlarının da bulunduğu Amerikalı Müslümanlar, Başkonsolosluğun bulunduğu bina önüne üzerinde Kur’an-ı Kerim olan siyah bir çelenk bıraktı.

“NEFRET NEFRETİ DOĞURUR”

Temsilcilik önünde namaz kılan ve tekbir getiren topluluk, “Biz bütün kutsal kitaplara saygılıyız”, “Medeni haklar her vakit uygar değildir”, “Nefret nefreti doğurur”, “Kur’an’ı ya da İncil’i yakma, onları oku” yazan pankartlar taşıdı.

Türk vatandaşlarını temsilen İngilizce açıklama yapan Türk Amerikan Yönlendirme Komitesi (TASC) Eş Lideri Melih Bektaş, “İfade özgürlüğünün yanlış yorumunun altına gizlenerek işin kolayına kaçan, dünyanın neresine giderseniz gidin bilgisiz ve bağnaz denilen bu tıp insanları görürsünüz.” tabirlerini kullandı.


Dünyada çoğunluğun uygun insanlardan oluştuğunu ve dünyayı yeterliliklerle yaşanır kıldıklarını belirten Bektaş, Paludan hakkında, “Bildiğim kadarıyla bu aşağılık, ömründe muhtemelen hiç sevilmemiş. Bu niçinle aptalca şeyler yapıyor. Daha fazla öteki bir söz, açıklama yahut tabir aramaya gerek yok.” diye konuştu.

Diğer Müslüman ülke vatandaşları da Kur’an-ı Kerim’e yapılan saygısızlığa karşı reaksiyonlarını lisana getirirken, Türk vatandaşları ise İsveç hükümetinin “İslam’ın kutsal kitabına yapılan atağa sessiz kalışını ve uygunsuz bahanelerini” protesto ettiklerini belirtti.


KAYNAK: AA