İtalyanların toplumsal medya araştırmasına Erdoğan damgası

Haris

New member
İtalyan ANSA ajansının, İtalya Dijital Vakfı’nın dijital müşahede raporuna dayandırdığı haberine bakılırsa, Facebook, Instagram ve Twitter baz alınarak yapılan araştırmada 24 devlet yahut hükümet liderinin toplumsal medya hesapları tahlil edildi.

Bu araştırmaya göre, toplumsal medyada en çok takip edilen dünya başkanları; ABD Lideri Joe Biden, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Ukrayna Devlet Lideri Volodimir Zelenski oldu.

Dijital Gözlemevi Vakfı yetkililerinden Sandro Giorgetti, yaptığı açıklamada, “Liderlerin en çok kullandığı üç toplumsal medya platformu göz önünde bulundurulduğunda, takipçi sayısı açısından Biden’ın 66 milyondan fazla takipçiyle öne çıktığını, akabinde 40 milyonun üstündeki takipçiyle Erdoğan’ın ve 27 milyonun üstündeki takipçiyle de Zelenski’nin geldiğini görüyoruz. Zelenski, Ukrayna’daki çatışmanın niye olduğu kamuoyu ilgisi sebebiyle öteki iki başkana göre daha fazla milletlerarası takipçiye sahip” tabirlerini kullandı.

ERDOĞAN’IN TAKİPÇİLERİ SADIK

Erdoğan ve Zelenski’nin sadık takipçilerinin olduğunu ve her yayınladıkları içerikle farklı bir hayran kitlesi oluşturduklarını belirten Giorgetti, Brezilya Devlet Lideri Luiz Inacio Lula da Silva’nın da toplumsal medyada en çok içerik yayınlayan ve en faal devlet liderlerinden olduğunu kaydetti.

Bu isimleri, Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi, İngiltere Başbakanı Rishi Sunak ve İtalya Başbakanı Giorgia Meloni’nin takip ettiği aktarıldı.

Vakfın lideri Francesco Di Costanzo da yeni araştırmalarının, en önemli toplumsal medya platformlarının özverili ve dikkatli biçimde yönetilmesinin, ulusal ve milletlerarası seviyede hem kazanan bir strateji için tıpkı vakitte vatandaşlarla direkt bağlantıda muvaffakiyetin ehemmiyetine işaret ettiğini aktardı.

KAYNAK: AA