Japonya’da 1 şahısta gizemli hepatit hadisesi saptandı

Haris

New member
Ulusal basındaki habere nazaran, Japonya Sıhhat Bakanlığından yapılan açıklamada, 16 yaşından küçük bir şahısta sebebi bilinmeyen hepatit (karaciğer iltihabı) hadisesi saptandı.

Vaka semptomlarının, Dünya Sıhhat Örgütü (DSÖ) bu ay deklare ettiğı “hepatit virüsü” tanımlamasına uyduğu açıklandı.

Yaşı, adresi ve cinsiyeti bildirilmeyen hastanın karantinaya alındığı kaydedildi.

Sağlık Çalışma ve Refah Bakanı Goto Şigeyuki, ülke genelinde çocuklar içinde olay artışının kaydedilmediğini söylemiş oldu.

“Tek tip semptomlar” bulunmadığı için halka yönelik “spesifik uyarılar” yapamadıklarını belirten Goto, dünya genelindeki emsal olayları inceleyeceklerini lisana getirdi.

Kamu yayıncısı NHK, olayın, Japonya genelinde birinci olduğunu deklare etti.

Gizemli hepatit vakaları

DSÖ, 16 Nisan’daki yazılı açıklamasında, İngiltere’de 74 çocukta niçini belirlenemeyen hepatit virüsü tespit edildiğini duyurmuştu. Dün yapılan açıklamada olayların 11 ülkeye yayıldığı ve en az 169’a yükseldiği belirtilmişti.

Virüsün tespit edildiği çocuklarda son bir aydır sarılık, ishal, kusma ve karın ağrısı üzere belirtilerin görüldüğü, kimi olayların ise ağır karaciğer iltihabı geçirerek karaciğer nakliyle tedavi edildiği bildirilmişti.

olaylardan birinin hepatit taşıyan biri yahut birkaç bireyle teması niçiniyle oluştuğu, başka hadiselerin virüsü nereden aldığının bilinmediği kaydedilmişti.

Hastalığın “gizemli” yahut “sebebi belirsiz” olarak tanımlanması, akıllara Kovid-19 virüsünü getirirken yeni bir “küresel salgın” ihtimalini gündeme taşıdı.

Kovid-19, çabucak hemen ismi konulmadan evvel “gizemli bir akciğer rahatsızlığı” olarak tanımlanıyordu.

KAYNAK: AA