Kara Birliklerinin Silahı Havan, Drone’la Havalandı

Mustafa

New member
Drone’lar, kara birliklerinin en eski silahlarından olan havanı gökyüzüne çıkarıp havadan ateş takviyesi vermeye hazırlanıyor.

Ostim Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sinan Kıvrak ve öğrencileri, yürüttükleri laboratuvar çalışmalarıyla Havan Bırakma Sistemi geliştirdi. Laboratuvar ortamında yapılan testlerin akabinde drona entegre edilen sistemle saha testlerine başlandı. Testte, bırakma sistemine 60 ve 81 milimetre 3 havan yüklendi. Dron, uzaktan kumandayla verilen komutla, patlayıcısız test mühimmatlarıyla belirlenen noktaya atış gerçekleştirdi.

Kıvrak, test daha sonrası Anadolu Ajansı’na yaptığı açıklamada, alanda rastgele bir noktadan manzara alındığında havan yüklü dronun istenen koordinata yönlendirilip bırakma sistemiyle 3 mühimmat bırakmasının sağlanabildiğini söylemiş oldu. Kıvrak, şöyleki konuştu:

‘Bir tane 81, iki tane 60’lık havan bırakan bir sistem geliştirdik. Bu istikamette bir gereksinim kelam konusu oldu lakin karşılayamadık. Üniversite, laboratuvar olarak bunu kendimiz yapalım dedik. Piyasadan bulduğumuz ekipmanlar ve kendi yaptığımız elektronik denetim sistemiyle epey hesaplı bir Havan Bırakma Sistemi gerçekleştirdik ve patent müracaatlarını yaptık. Süreç içerisinde de denemelerini gerçekleştirdik. Sistemimiz çok hoş çalışıyor.’

Projede dron üreticisi Arı Savunma ile iş birliği yaptıklarını tabir eden Kıvrak, 25 kilogram yük taşıyabilen, yaklaşık yarım saat havada kalabilen, farklı faydalı yüklerin bağlanabildiği dronun yazılım ve donanımıyla yerli olduğunu kaydetti.

Dron sayesinde nokta atış

Kıvrak, sistemin alanda sağlayacağı avantajlara ait şu değerlendirmelerde bulundu:

‘Bir karakol etrafından imaj alındığını düşünün. Sistemi 2 dron kullanılacak biçimde kıymetlendiriyoruz. Birisi manzara alacak oburu de havanları taşıyacak. Yaklaşık 2-3 kilometre aradan imaj alındığında havanları taşıyan dron gönderilecek ve manzaralı biçimde ögelerin üzerine 3 havan mermisini bırakacak. Olağan kurallarda yapmaya kalkışırsanız bu koordinatları vurmanız, silahı ayarlamanız dertli ve güç. bu biçimde bir sistemde ise epey sıradan ve uygun yapıyla terörist ögeleri ortadan kaldırmış olacağız. Maliyet olarak düşündüğünüz vakit da bu biçimde bir sistemin yaklaşık 1500-2000 liralık bir maliyeti var.