Karadağ’ın Ankara Büyükelçisi Perisa Kastratovic: Türkiye’nin varlığı epeyce önemli!

Haris

New member
Büyükelçi Kastratovic, Türkiye’deki hayatını, Türk külçeşidini ve Türkiye – Balkan alakasını İHA’ya kıymetlendirdi.

Ülkesini Türkiye’de temsil etmekten dolayı gurur duyduğunu söyleyen Kastratovic, Türkiye’nin külçeşidini deneyimlemeyi seven insanlara biroldukca imkan sunan hoş bir ülke olduğunu söylemiş oldu.

Büyükelçi atanmandan evvel Türkiye’ye bir ziyareti olmadığının altını çizen Kastratovic, “Biliyorsunuz burası büyük bir ülke. Konukseverlik ve bu ülkenin insanlarının yetenekli olması olumlu bir izlenim bırakan birinci şeyler. Türk vatandaşlarının bu teşebbüsçü ruhunu ne kadar seviyorum ve biliyorsunuz. Siz tüm dünyada epey ünlüsünüz” diye konuştu.

“GÖRDÜĞÜNÜZ ÜZERE TATTIĞIM HER ŞEYİ SEVİYORUM”

Kastratovic, Türk mutfağının epeyce hoş olduğunu söyleyerek, “Sanırım bu benim en büyük meselem. Gördüğünüz üzere tattığım her şeyi seviyorum” dedi.

KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI’NA ÖVGÜ

“Nereye giderseniz gidin, sahiden farklı uygarlıkların kalıntılarını bulabilirsiniz” diyen Büyükelçi Kastratovic, “Bu uygarlık katmanlarını ve farklı uygarlıkları sahiden bakılırsabilirsiniz. Türkiye’de birfazlaca müzeyi ziyaret etme zevkini yaşadım. Şu anda, Kültür ve Turizm Bakanı’nı, bu müzeleri değişik kılmak için ne kadar efor harcadıklarını ve bu ülkenin kültürel mirasını korumak ve tanıtmak için ne kadar efor harcadıklarını takdir etmeliyim. ötürüsıyla kültürel mirastan bahsetmiş olduğumizde buranın sahiden eşsiz bir ülke olduğunu düşünüyorum” açıklamasında bulundu.

“HER İKİ ÜLKENİN DE AB’YE ÜYE OLMA DİLEĞİ AYNI”

Türkiye’nin Karadağ’ı 12 Haziran 2006 tarihinde tanımış olan birinci ülkelerden biri olduğu bilgisini veren Kastratovic, “İlişkilerimiz bu biçimdedan beri daima gelişiyor. Siyasi seviyede bugün kusursuz bağlantılarımız olduğunu söyleyebilirim. NATO’da ortak ülkelere sahibiz ve her iki ülkenin de Avrupa Birliği’ne üye olma dileği birebir. Ekonomik ticaretimizi daha da artırmak ve başka tüm alanlarda bağlarımızı geliştirmek gelecekte vurgulamamız gereken bir şey” diye konuştu.

Türkiye’nin Karadağ ile ikili ticaret hacmi konusunda her zaman ilk 10 ülkeden biri olduğunun altını çizen Kastratovic, Türk vatandaşların Karadağ’da mülk satın almasına müsaade veren, Türk sermayesiyle kurulmuş 3 bine yakın şirket olduğunu ve Karadağ’ı turist olarak ziyaret eden Türk vatandaşı sayısını her vakit artırmayı başardıklarını söylemiş oldu.

“TÜRKİYE’NİN BALKANLAR’DAKİ VARLIĞI ÇOK ÖNEMLİ”

Türkiye Balkan alakalarını kıymetlendiren Büyükelçi Kastratovic, “Bence istikrar için Türkiye’nin Balkanlar’daki varlığı, bilhassa Türkiye’nin NATO ülkesi olduğu akılda tutularak hayli önemli” sözlerini kullandı.