Kömür Madenleri Güneş Tarlasına Çevrilirse Elektrik Faturaları Düşer mi?

Mustafa

New member
Türkiye’de açık madencilik yapılan kömür alanlarının güneş panelleriyle donatılmasıyla 6,9 milyon hanenin yıllık elektrik muhtaçlığı karşılanabilecek. Güneş gücünden sağlanacak elektrik üretimiyle yıllık 12,4 milyon karbon emisyonunun önüne geçilebileceği iddia ediliyor. Pekala bu durum elektrik faturalarının düşmesini sağlayabilir mi?

Uzman kurumlar tarafınca hazırlanan raporda, Türkiye’de açık madencilik yapılan kömür alanlarında hayata geçirilebilecek güneş gücü heyeti gücüne ve elektrik üretim potansiyeline ait bir ön tahlil yapıldı.

Rapora göre, kömürlü termik santrallere bağlı çalışan açık madencilik alanları kapladıkları alan prestijiyle güneş santrali kurulumuna elverişli ve trafo merkezleri ile iletim sınırlarına halihazırda kontaklı oldukları için güneş gücü dönüşümünde maliyet avantajına sahip.

Raporda, toplam heyeti gücü 10 bin 495 megavat olan 22 kömürlü termik santrale kömür sağlayan açık maden ocağı hesaplamaya dahil edildi.

Bunlar, Çan, Çan 2, Bolu-Göynük, Kangal, Seyitömer, Çayırhan, Orhaneli, Çatalağzı, Soma-B, Soma, Soma-Kolin, Polat1, Tufanbeyli, Tunçbilek, Yatağan, Yeniköy, Yeniköy-Kemerköy, Çumra Termik, Çumra, Afşin-Elbistan A, Afşin Elbistan B ve Silopi alanları.

Bu alanlara 13 bin 189 megavat heyeti güçte güneş gücü santrali kurulabileceği hesaplanıyor.

Bu sayı, Türkiye’nin şu anki güneş şurası gücünün yüzde 170 artması manasına geliyor.

Bu heyeti güçten üretilecek 19 bin 79 gigavatsaat elektrikle 6,9 milyon hanenin yıllık elektrik gereksiniminin karşılanabileceği hesaplanıyor. Hem pak tıpkı vakitte yalnızca heyetim maliyeti gerektirdiği için uzun vadede güneş panellerinin faturalara olumlu istikamette yansıması kestirim ediliyor.

Güneş gücünden sağlanacak elektrik üretimiyle yıllık 12,4 milyon karbon emisyonunun önüne geçilebileceği iddia ediliyor.

CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu da daha evvel birden çok açıklamasında güneş panellerinden elektirik üretimine değinmişti.

Şanlıurfa’da ‘güneş tarlaları’ kuracağını açıklayan Kılıçdaroğlu burdan üretilen elektiriği çiftçilere ücretsiz vereceğini tabir etmişti.