Köpeğinizin kişiliğini şekillendiren şey — Bilim Gazette

Mustafa

New member
Bazı köpekler getir-getir oynamayı sever, bazıları ise tenis topunun yuvarlanmasını pek ilgi göstermeden izler. Bazıları yürüyüş sırasında sahiplerinin etrafında daireler çizerek onları güdüyor, bazıları ise yollarına çıkan her şeyi koklamak için duruyor.

Bu şu soruyu akla getiriyor: Köpekler kendi cinsleri içinde bile neden bu kadar farklı davranıyor?

Bilim’da insan evrimi biyolojisi alanında yardımcı doçent olan Erin Hecht, Üniversitenin Beyin Bilimi Girişiminin bir parçası olan Köpek Beyinleri Projesi aracılığıyla cevaplar arıyor. Geçtiğimiz günlerde köpek sinir biliminin yeni ortaya çıkan alanı ve tüylü dostlarımız hakkında şu ana kadar bildiklerimiz hakkında bir konuşma yaptı.

Hecht’e göre köpekler, yaklaşık 20.000 ila 40.000 yıl önce evcilleştirildikleri için bize beyin gelişimi hakkında çok şey öğretme potansiyeline sahipler; bu, evrimsel zaman çizelgesinde çok kısa bir süre. Bağlam açısından modern insanlar kabaca 300.000 yıl önce ortaya çıktı. Evcilleştirme nispeten yeni olduğundan, modern köpek ırkları eski ırklarla birlikte yaşamaktadır ve bu da karşılaştırmayı mümkün kılmaktadır.

Hecht, “Darwin, köpekleri evrim mekanizmalarına açılan bir pencere olarak gördü” dedi. “Doğal bir deney ve beyin davranışı evrimi olarak köpeklere baktığımızda tek yapmamız gereken onların beyinlerine bakmak ve evrimin bu seçilim gereksinimlerini karşılamak için ne yaptığını görmek.”

Hecht’in laboratuvarı, yılda yaklaşık 100 köpek beyni üzerinde MRI taramaları gerçekleştiriyor ve köpeklerin avlanma, sürü gütme ve koruma gibi çalışma becerilerini kafatası şekli, vücut büyüklüğü ve cinsle karşılaştırmalı olarak inceleyen sahip anketleri yürütüyor.

Laboratuvar, Büyük Danimarkalılar veya diğer av köpekleri veya tasarım köpekleri gibi evcilleştirilmiş ırkların yanı sıra, Viktorya döneminde gerçekten yaygınlaşan bir uygulama olan huskies ve “köy köpekleri” gibi eski köpekleri de inceliyor.

“Bugün gezegende yaşayan köpeklerin yaklaşık yüzde 80’i köy köpekleri olarak bilinen köpeklerdir. Bunlar, insanların komensalleri olarak yaşayan, serbest dolaşan hayvanlardır. Yani insan toplumunun içinde yaşıyorlar ama evcil hayvan değiller” dedi Hecht.


Erin Hecht, Avustralyalı çobanlar Lefty ve Izzy ile birlikte.

Dosya fotoğrafı: Jon Chase/Bilim Personel Fotoğrafçısı


Laboratuvardan elde edilen bazı ilk bulgular arasında, modern öncesi köpeklerin genel olarak daha büyük amigdalaya (beynin duygusal işlemeyi ve hafızayı kontrol eden kısmı) sahip olması da dahil olmak üzere, köpek ırklarındaki nörolojik farklılıkların keşfi yer alıyor. Bu kadar gelişmiş çevresel izleme becerileri, köpeklerin hangi insanlardan artıkları çalacağına ve hangisinden kaçınacağına karar vermesi için kullanışlı olacaktır.

Modern köpeklerin neokorteksi daha büyüktür; beynin motor fonksiyonunu, algıyı ve akıl yürütmeyi kontrol eden kısmı. Modern köpeklerin artan davranışsal esnekliğinde veya yeni ortamlara uyum sağlama yeteneğinde rol oynayabilir.

Hecht’in laboratuvarı köpeklerdeki kişilik ve beceri farklılıklarını beynin altı farklı bölgesine bağlıyor: dürtü ve ödülü kontrol eden bölgeler; koku alma ve tat; mekansal navigasyon; sosyal iletişim ve koordinasyon; savaş ya da kaç; ve koku alma ve görme. Bugün evlerimizde gördüğümüz ırklar bu yollarda benzerlikler paylaşsa da Hecht’in araştırması, özelliklerin ata DNA’sından ziyade seçici üremeye atfedilebileceğini öne sürüyor.

Hecht, “Ataların kurucu popülasyonlarında kurucu etkiler yerine, bireysel ırklarda son zamanlarda çok güçlü bir spesifik seçilim yaşandı” dedi. “O halde davranışlara bakabilir ve tarihsel olarak farklı soyların davranış türlerinin seçilip seçilmediğini sorabiliriz… [explain] her köpeğin anatomisi ve bu altı beyin ağı. Ve burada bazı ilginç ilişkiler var gibi görünüyor.

Yollar, üremenin kendisinden çok, köpeğin kafa şekli ve büyüklüğünden etkilenir. Örneğin, Hecht’in laboratuvarı daha büyük köpeklerin daha küçük olanlara göre daha büyük neokortekslere sahip olduğunu ve bu nedenle genellikle daha eğitilebilir ve daha az kaygılı olduklarını buldu. Dar kafatasları için yetiştirilen köpeklerin davranışlarının bu durumdan etkilendiği görülebilir.

Hecht, “Bir kafatasının şeklini değiştirirseniz, beynin şeklini de değiştirmiş olursunuz” dedi. “Fakat bu durum, bu ekstrem kafatası morfotiplerine sahip köpeklerin beyin anatomileri üzerinde muhtemelen davranışları etkileyen etkilere sahip olduğunu doğruluyor.”

Hecht’in laboratuvarı, MRI taramasıyla birlikte köpeklerin davranışlarını C-BARQ (Köpek Davranış Değerlendirmesi ve Araştırma Anketi) adı verilen bir değerlendirmeyle ölçer. Köpeğin sahibi tarafından doldurulan anket, saldırganlık, eğitilebilirlik ve rekabet gibi davranışları değerlendiriyor.

“82 farklı cinsten 32.000 köpek üzerinde C-BARQ verileri toplayan ve ardından anket yanıtlarını kümeleyen bir çalışma vardı. Veriler, cins akrabalığından ziyade köpeklerin vücut boylarına göre kümelendi. Dolayısıyla bu C-BARQ değerlendirmesinde mizaç puanlarını tahmin etmede büyüklük, türden daha iyi bir belirleyiciydi” dedi Hecht.

Bazı köpeklerin belirli bir eğilimi düşündüren beyin yapısına sahip olmasının onları bu davranışlara kilitlemediğini ekledi. Bu özellikle çalışma becerileri için geçerli.

“Eğitim neredeyse her zaman gereklidir. Henüz işini nasıl yapacağını bilerek doğmuş herhangi bir çalışan köpek türü duymadım” dedi Hecht.

Ancak ister chihuahua gibi davranan bir pit bull’unuz, ister büyük köpeklerle koşmayı seven bir Yorkie’niz olsun, beyinlerinin içine bir bakış onların neden böyle olduklarını açıklamaya yardımcı olabilir.

Anlamak Daha Hecht laboratuvarında yürütülen çalışmalar hakkında bilgi alın veya köpeğinizin çalışmaya aday olup olmadığına bakın.

Günlük Gazete


En son Bilim haberlerini almak için günlük e-postalara kaydolun.