Kovid ilacı süper virüs üretebilir mi? – Bilim Gazetesi

Mustafa

New member
COVID-19 hastalarına sıklıkla vücutta dolaşan viral partiküllerin sayısını azaltarak çalışan antiviral ilaçlar reçete edilir. Böyle bir ilaç olan molnupiravir, virüsü kandırarak, bazıları virüsün kendisi için öldürücü olan mutasyonlar üretmesini sağlıyor. Mutasyonlar sonunda vücudun SARS-CoV-2 popülasyonunu bunaltıyor ve yok ediyor.

Molnupiravir, mutasyonları tetikleyerek virüsün ölmesine neden olduğundan, bazıları virüsün tedaviye dirençli yeni versiyonlarının yanlışlıkla yaratılma olasılığı konusunda endişelerini dile getirdi. SARS-CoV-2 gibi koronavirüsler Delta, Omicron ve EG.5 gibi daha yeni türlere dönüşme konusunda başarılıdır. Virüsü öldürmek amacıyla bile olsa mutasyona uğratacak bir ilacın bulunması fikri bazı kişileri endişelendiriyor.

Aralarında Bilim matematik ve biyoloji profesörü Martin Nowak’ın da bulunduğu bir araştırma ekibi, molnupiravir’in COVID-19’a neden olan virüste zararlı mutasyonlara yol açıp açamayacağı sorusunu matematik temelli bir incelemeye aldı. Nowak’ın işbirlikçileri, her ikisi de İsrail’in Weizmann Bilim Enstitüsü’nden Gabriela Lobinska ve Yitzhak Pilpel’di ve onların çalışmaları bu ay PLOS Biyoloji dergisinde yayınlandı.

Potansiyel olarak iyi bir haberle bitiriyorlar: Molnupiravir “evrimsel açıdan marjinal olarak güvenli” görünüyor. Yani, doğru kullanıldığında tedavi, virüsün hayatta kalan mutantlar yaratma yeteneğini azaltır.

Virüs dinamiği matematiği konusunda önde gelen bir otorite olan Nowak, “Evrimsel güvenlik kavramını tanıtıyoruz; ilacı vermemenin, ilacı vermemekten daha az mutant bırakacağı fikri” dedi.

Ekip, sonuçlara varmak için enfeksiyondan sonra viral yükün artışını ve azalmasını açıklayan bir dizi matematiksel kural oluşturdu ve enfeksiyon sırasında birisi tarafından üretilen orijinal ve mutant virüslerin toplam miktarını karşılaştırdı.

İlacı alan bir hastanın, almayan bir hastaya göre zamanla daha az mutant ürettiğini buldular. Molnupiravir kullanımı, bilim adamlarının virüsün hata eşiği veya mutasyonların virüsün hayatta kalmasını imkansız hale getirdiği nokta olarak adlandırdığı şeyi tetikliyor. Mutasyon yoluyla ölüme ölümcül mutajenez denir.

Nowak, “Gelecekte bu tür ilaçların takip edilmesi ve evrimsel güvenliklerinin dikkatle değerlendirilmesi gerektiğini öneriyoruz” dedi. Molnupiravir, HIV’i tedavi eden ilaçları içeren, nükleosid analogları adı verilen bir ilaç sınıfına aittir.

Araştırmacılar, öldürücü mutageneze neden olma konusunda daha iyi bir yeteneğe sahip olan bir ilacın, molnupiravirden evrimsel olarak daha güvenli olabileceğini öne sürüyorlar.

Çalışmaları ayrıca molnupiravirin virüsü kendi başına temizlemekte zorluk çekenler için daha etkili göründüğünü de ortaya koyuyor. Virüsü hızlı bir şekilde temizleyebilen insanlara vermek evrimsel olarak daha az güvenli olabilir. Ancak daha sağlıklı hastalar için toplam mutant sayısı her halükarda düşük kalıyor.

Günlük Gazete


En son Bilim haberlerini almak için günlük e-postalara kaydolun.