Kur’an-ı Kerim’i yakan siyasetçinin sicili kabarık

Haris

New member
İsveç’te Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yönelik gerçekleştirilen hareketin akabinde; İsveç’in Türkiye Büyükelçiliği önünde Kur’an-ı Kerim yakmak için talepte bulunduğunu açıklayan İslam düşmanı ırkçı siyasetçi Rasmus Paludan’a müsaade verildi.

TÜRKİYE’DEN SERT TEPKİ

Kuran-ı Kerim yakma hareketine müsaade veren İsveç’e Türkiye’den reaksiyon üstüne reaksiyon verildi. İsveç’in Ankara Büyükelçisi Staffan Herrström, Dışişleri Bakanlığına çağrılarak, Türkiye’nin Stockholm Büyükelçiliği önünde Kur’an-ı Kerim yakılması aksiyonuna müsaade verilmesi en kuvvetli biçimde kınandı. Ulusal Savunma Bakanı Hulusi Akar, “Geldiğimiz noktada İsveç Savunma Bakanı Jonson’un Türkiye’ye 27 Ocak’ta yapacağı ziyaretin ehemmiyeti de manası da kalmadı. Bu niçinle ziyareti iptal ettik” açıklamasında bulundu.

İSVEÇ HÜKÜMETİ YILLARDIR GÖZ YUMUYOR

Irkçı siyasetçinin hareketlerine yıllardır göz yuman İsveç hükümeti, Paludan’ın daha evvel yaptığı müracaatlara da onay vermişti.

Danimarkalı çok sağcı Sıkı Taraf Partisi başkanı Rasmus Paludan, 2017 yılından bu yana Danimarka’da ve İsveç’te Kur’an-ı Kerim yakmasıyla tanınıyor.


EYLEMLERİNİ POLİS MÜDAFAASIYLA YAPTI

2021’de ramazan boyunca Müslümanların ağır yaşadığı mahalleler ve mescitlerin yakınlarında polis muhafazasında provokasyonlarını sürdüren Paludan, Paskalya tatili boyunca İsveç’in başşehri Stockholm ile Malmö, Norköpin ve Jönköping kentlerinde de kelam konusu provokasyonlarını sürdürmüştü.

Paludan’ın durdurulmasını isteyen göstericiler de yollarda lastikleri ateşe vermiş, çıkan hadiselerde 104 polis ve 14 gösterici yaralanmış, 20 polis aracı yakılmıştı.