Mahkeme’den flaş Trump sonucu: Her gün için 10 bin $ ödeyecek

Haris

New member
Manhattan Yüksek Mahkemesi Yargıcı Arthur Engoron, New York Başsavcısı Letitia James’in talep ettiği evrakları vermemek için “ayak sürüyen” Trump’ın hareketini “itaatsizlik” sayarak mahkemeye yanıt vermediği her gün için 10 bin dolar ceza ödemesine karar verdi.

Başsavcı James’in avukatları New York’taki mahkemede Trump’ı, şirketine kredi ve sigorta kapsamı için daha karlı finansal şartlar elde etmek ve vergilerini düşürmek için gayrimenkul varlıklarının bedelleri konusunda hakikat sayıları göstermediği, kelam konusu evrakları isteyen James’in talebini ise uzun müddettir yerine getirmediği konusunda eleştirdi.

Trump, bugünkü duruşmaya da gelmezken Başsavcı James, Yargıç Engoron’un sonucunın çabucak akabinde Twitter’dan “Bugün adalet yerini buldu.” diye yazdı.

James 7 Nisan’da, aile şirketi hakkındaki davayla ilgili mahkemenin istediği evrakları teslim etmeyen Trump’ın sivil itaatsizlik ve mahkeme buyruğuna uymadığı savıyla yargılanıp para cezasına çarptırılmasını istemişti.

Geçen hafta Trump’ın avukatı Alina Habba mahkemeye sunduğu belgede, “Mahkeme celbine uygun rastgele bir dokümanın bulunmadığını” söz etmişti.

KAYNAK: AA