Malta Başbakanı’ndan Pelin Kaya açıklaması: Şoke oldum

Haris

New member
Malta basınında yer alan haberlere bakılırsa, partisinin Zejtun kentinde düzenlediği aktifliğe katılan Başbakan ve Emekçi Partisi (PL) başkanı Robert Abela, burada yaptığı konuşmada, iç mimar Kaya’nın 18 Ocak’ta hayatını yitirdiği olaya değindi.

Abela, olaya dair isimli süreci yürüten mahkemelerin kuvvetli bir bildiri vermesi gerektiğini belirterek, “Ülkedeki bir hayli kişi üzere ben de bu olay karşısında şoke oldum ve öfkelendim. Mahkemelerin davanın her etabında kararlı ve sert olmalarını bekliyorum. Kurbanlar ve aileleri için gereken adalet sağlansın” dedi.

Başbakan Abela, toplumda kurallara uymayanların sert sonuçlarla yüzleşmesi gerektiğini belirtti. Abela, ayrıyeten olayın faili Jeremie Camilleri’ye süratlice müdahale eden güvenlik güçlerine de teşekkür ederek, ülkedeki her insanın huzur ve itimat ortasında yaşama hakkı olduğunu lisana getirdi.

PELİN KAYA NASIL HAYATINI KAYBETTİ?

Malta’nın Gzira kentinde Testeferrata Caddesi’nde 18 Ocak Çarşamba gecesi saat 01.00 sularında, Fransa-Malta vatandaşı 33 yaşındaki Jeremie Camilleri’nin kullandığı siyah araç, evvel akaryakıt istasyonuna ziyan vermiş, akabinde yakındaki fast-food restoranına dalarak burada arkadaşlarıyla doğum gününü kutlayan 30 yaşındaki Pelin Kaya’ya çarpmıştı.

Görgü şahitleri, araç şoförünün, Kaya’ya ayrıyeten taş attığını ve yardım etmek isteyenlere de mahzur olduğunu aktarmıştı. Malta polisi, saldırgan haller sergileyen araç şoförü Camilleri’yi elektro şok tabancasının sayesinde gözaltına almıştı.

Camilleri, 19 Ocak’ta çıkarıldığı mahkemede, taammüden öldürmeden tutuklu yargılanmak üzere cezaevine gönderilmişti.

DÜN TOPRAĞA VERİLDİ

Pelin Kaya’nın cenazesi ise 21 Ocak’ta Malta’dan Türkiye’ye gönderilmiş ve dün İstanbul’da toprağa verilmişti.

İKİNCİ DURUŞMA 30 OCAK’TA

Bu ortada, Pelin Kaya’yı otomobille ezen ve taammüden öldürmek suçlamasıyla tutuklu yargılanmasına karar verilen Camilleri, 30 Ocak’ta ikinci duruşmasına çıkarılacak.

KAYNAK: AJANSLAR