Mental sıhhatinizi güçlendirecek ipuçları!

Safa

New member
Antrenmanı ihmal etme

Fizikî olarak etkin olmak zihin sıhhatiniz için hayli kıymetli. Bilimsel araştırmalar idman yapmanın beyni dinç tuttuğunu hatta gençleştirdiğini söylüyor. Pitssburg üniversitesi tarafınca yapılan bir araştırmada iki küme beşere idman yaptırılmış. Bir küme yalnızca esneme hareketleriyle sonlandırılırken öteki küme ise aerobik yapmış. Araştırma kararı ise pek dikkat cazibeli. Esneme hareketi yapan kümenin mental sıhhatinde güzelleşme gözlemlenirken, aerobik idman yapan kümenin öğrenme ve hafıza kapasitesi yıl boyunca artmış.


Bağlantınızı arttırın

Bağlantı kurmaktan çekinmeyin. Çağrıldığınız davetleri mümkün olduğunca kabul edin. Toplumsallaşmak beyin sıhhatinin kilit noktası. Kesinlikle bağlantınızı arttırmaya çalışın. Unutmayın insan toplumsal bir varlık. Toplumsal olmak yaradılışımızda var. Şayet kendinizi toplumsal ortamlardan izole ediyorsanız bu tavırdan kaçının. Araştırmalar yalnız hissetmenin beyni iltihaplandırdığını ve beyin hastalıkları riskini arttırdığını söylüyor.


Paketlenmiş besinlerden kaçın

Paketlenmiş besinler beyni iltihaplandırıyor. Evet bu besinler her yerde ve kaçınmamız epeyce güç. Bu yüzden en azından tüketim ölçünüzü aza indirin. D vitamini ve B12 Desteği alın. Gereğince B12 almayan insanların erken bilişsel düşüş gösterdiği söyleniyor.


16 saatlik oruç

16 saat oruç tutup gün boyunca 8 saati yemek yemeye ayırmak zihin sıhhatini arttırmak için tercih edilen bir sistem. Niçin mi? Zira beynin fizyolojik değişikliklere uğrama yeteneğini arttırır, vücut ve zihin sıhhatine düzgün gelir. bununla birlikte oruç tutmak, beyin hücrelerinin büyümesini sağlar ve beyni güçlendirir.


Diş sıhhatinizi koruyun

Diş eti hastalığı olanların zihinsel sıhhat hastalıklarına yakalanma mümkünlüğü daha yüksektir. Zira bağışıklık sistemimiz ağızdan başlar. Hakikat beslenmenin yanı sıra bu besinlerin girdiği ağız bölgemize ve diş sıhhatimize da dikkat etmemiz gerekmekte.