Moldova Cumhurbaşkanı Sandu, ABD Dışişleri Bakanı Blinken ile görüştü

Haris

New member
Blinken ile Sandu, başşehir Kişinev’deki görüşmelerinin akabinde ortak basın toplantısı düzenledi.

ABD Dışişleri Bakanı Blinken, Ukraynalı mültecileri kabul ettiği ve koruduğu için Moldova’ya dünyanın şükran borcu olduğunu vurguladı.

Ülkesinin Moldova’ya yardım için elinden geleni yapacağını, Lider Joe Biden’ın Kongreden Ukrayna arasında ve haricindeki mültecilere yardımda kullanılmak üzere 2,75 milyar dolar insani yardım onayı istediğini belirten Blinken, memleketler arası toplumun Moldova’ya kelam konusu akınların tesirleriyle başa çıkması konusunda yardım sorumluluğu olduğunu lisana getirdi.

Blinken, ABD’nin Moldova’nın Avrupa ülkeleri ve kurumlarıyla daha yakın münasebet tercihini desteklediğini söylemiş oldu.

Ukrayna’ya yönelik taarruzların yükünü en çok Polonya ve Moldova üzere komşu ülkelerin çektiğine işaret eden Blinken, bu ülkelerin üstündeki yükü hafifçeletmek için kaynaklar da getireceklerini aktardı.

Blinken, “Polonya’nın Ukrayna’ya savaş uçağı temini konusunda etkin çalışma yürütüyoruz.” diyerek, Varşova idaresinin Kiev’e bu uçakları sağlaması durumunda yerini nasıl doldurabilecekleri hususuyla ilgilendiklerini söylemiş oldu.

MÜLTECİLER UKRAYNA VE MOLDOVA SONLARINI GEÇTİ

Moldova Cumhurbaşkanı Sandu da Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik akınlarının Moldova’nın sonlarında yaşandığına dikkati çekerek, “Ukrayna’ya karşı saldırganlığı sert biçimde kınadık. Tarafları, savaşı durdurmanın tek yolu olan diyaloğa çağırıyoruz. Ukrayna’da savaşın durdurulması gerekiyor.” sözünü kullandı.

Sandu, Moldova’nın “tarafsız” ülke olarak Ukrayna halkına dayanak çıktıklarını lisana getirerek, “Moldova, Ukrayna’da bomba patlamalarından kaçan binlerce insanı ülkemize kabul etti. Çatışmaların başlamasından bu yana 250 binden çok kişi, Ukrayna ve Moldova hududunu geçti. Mültecilerin bir kısmı hala topraklarımızda kalmaya devam ediyor.” diye konuştu.

Bu niçinle finans takviyesine gereksinim duyduklarını vurgulayan Sandu, şunları kaydetti:

“Savaştan kaçan insanlara yardım etmeyi sürdüreceğiz. Bu yüzden üstlendiğimiz masrafları karşılamak için maddi takviyenin sağlanması ve göçmenlerin diğer ülkelere gidişi konusunda sistemlerin oluşturulması talebinde bulundum. Oluşan koşullarda, Moldova iktisadının bu zorluklara karşı koyabilmesi için milletlerarası toplumun takviyesine gereksinimimiz var.”

“DURUMUN DEĞİŞTİĞİNE DAİR BİLGİ YOK”

Moldova sonları içerisinde bulunan, tek taraflı bağımsızlığını ilan eden ve Ukrayna ile sonu olan Transdinyester bölgesine de değinen Sandu, buradaki durumu yakından takip ettiklerini söylemiş oldu.

Sandu, “Transdinyester’de durumun değiştiğine dair bilgi yok. Topraklarımızda, Rus askeri güçlerinin yasa dışı bulunduğunu unutmuyoruz ve bu birliklerin Ukrayna’daki askeri aksiyonlara katılabileceği istikametinde sinyal yok.” dedi.

KAYNAK: AA