Nobel ödüllü fizikçi ve sanatçı evrenin ‘çarpık tarafını’ gösteriyor — Bilim Gazette

Mustafa

New member
Halloran, Thorne’la aslında tanışmadan yedi yıl önce, annesinin hediyesi olan 1994 tarihli “Kara Delikler ve Zaman Bükülmeleri: Einstein’ın Çirkin Mirası” adlı kitabı aracılığıyla tanıştı. UCLA’da sanat bölümü lisans öğrencisiyken seçmeli astronomi dersleri alması Halloran’ın astrofiziğe olan ilgisini artırmıştı.

“Bu büyük fikirlerin beni doğal dünyayı anlama konusunda heyecanlandırması hoşuma gitti” dedi. Daha sonra Yale’de MFA öğrencisi olarak Thorne’un kitabındaki fikirleri temel alan bir baskıresim projesini temel aldı.

Halloran, yıllar sonra ortak tanıdıkları aracılığıyla Thorne’a bilimine görsel ifade kazandırma konusunda öneride bulunmayı başardı. İlk toplantılarından birinde Thorne, ondan “genç bir film yapımcısı için” kara delikleri ve solucan deliklerini tasvir eden bir eskiz yapmasını istedi. Bu film yapımcısı, çizimleri 2014 yapımı destansı uzay draması “Interstellar”ın nihai yönetmeni Christopher Nolan’a gösteren Steven Spielberg’di. Thorne, filmin bilimsel danışmanı ve yönetici yapımcısı olarak görev yapacaktı ve bu süreç hakkında bir kitap yazdı: “Yıldızlararası Bilimi.”

“Warped Side”, Thorne ve Halloran’ın son 13 yıldaki konuşmalarının dışa dönük bir ifadesidir. Thorne, şiir aracılığıyla Einstein’ın zaman bükülmeleri yasası gibi bilimsel kavramların yanı sıra astrofizikteki yenilikleri damıtıyor. Öne çıkan şeyler arasında, Thorne’un 40 yıl önce kurucularından olduğu ve yerçekimi dalgalarının gözlemi nedeniyle Nobel Ödülü’nü paylaştığı Lazer Girişimölçer Yerçekimi Dalgası Gözlemevi yer alıyor.

Halloran’ın karısı Felicia, kitap boyunca sıkça rastlanan bir karakterdir. Tek parça halindeki hayalet figürü, dönen bir kara deliğin içinden yukarı doğru uzatılıp sıkıştırılıyor. “Çılgınca değişen eğilimler/çılgınca Felicia’yı parçalıyor/sonra da onun yaratıldığı atomları parçalıyor/–eğer kara delik gençtir” diye yazıyor Thorne’un eşlik eden şiiri.

Konuşmanın sponsorluğunu Bilim Kitap Mağazası, Bilim Bölümü, Bilim Kütüphanesi ve Astrofizik Merkezi üstlendi.

“Warped Side” adlı sanat eserinin yer aldığı sergi, 22 Aralık’a kadar Luis De Jesus Los Angeles galerisinde görülebilir.Günlük Gazete


En son Bilim haberlerini almak için günlük e-postalara kaydolun.