Pahası yıllar daha sonra Anlaşılacak Demişti! 2,9 Milyon Dolarlık NFT Türk İş Beşerinin Elinde Patladı!

Mustafa

New member
Twitter’ın kurucusu Jack Dorsey’in attığı birinci tweet NFT olarak 2,9 milyon dolara Sina Estavi tarafınca satın alınmıştı. Ortadan geçen 1 yıllık mühlet daha sonrası Estavi birinci tweeti satmak istediğinde satın aldığı sayının binlerce kat daha düşük teklifler geldiğini gördü. Estavi, tweeti satmayabileceğini deklare etti.

Malezya’da yaşayan ve Türk asıllı olduğunu söyleyen Sina Estavi, 16 yıl evvel atılan birinci tweete bir servet ödemişti.

Artık bu NFT’yi satmak istediğinde gelen en yüksek teklifin 6 bin 200 dolar olduğunu söylemiş oldu. Bu Estavi’nin ödediği paranın binde ikisine denk geliyor.

Estavi elindeki birinci tweet NFT’sini Mona Lisa tablosuna benzetti.

Jack Dorsey’in Mart 2006’da attığı birinci tweet ‘just setting up my twttr,’ (şu anda twttr’ımı kuruyorum) geçen yıl yardım kuruluşlarına bağışlanmak üzere açık artırmayla satılmıştı.

Estavi de tweeti NFT formatında Mart 2021’de satın almıştı. Uzmanlar NFT’lerle ilgili riskler konusunda sık sık ikazda bulunuyor.

Geçen hafta Estavi, NFT’nin OpenSea isimli NFT piyasasında satılık olduğunu duyurmuştu. Satıştan elde edeceği gelirin yarısını ABD yardım kuruluşu GiveDirectly’ye bağışlayacağını açıklamış ve bu paranın 25 milyon dolar civarında olacağını kestirim ettiğini söylemişti.

Sina Estavi, tweeti satın aldığı sırada kendisinin Türk asıllı olduğunu söylemişti.

Bridge Oracle isimli şirketin CEO’su olan Estavi, daha evvel tweet için 10 milyon dolar teklif edildiğini tez etmişti. Lakin Perşembe günü yapılan en yüksek teklif 6 bin 222 dolar 36 sent oldu.