Pekin’de hadise arttışı niçiniyle 11 ilçede toplu testler uygulanacak

Haris

New member
Hastalık Denetim ve Tedbire Merkezinden (CDC) yapılan açıklamaya nazaran, kentte son 24 saatte 32 yeni hadise tespit edilirken, son 4 günde kaydedilen olay sayısı 75’e çıktı.

Dün merkez ilçelerden Çaoyang’da toplu testlerin başlamasının akabinde Donçıng, Şiçıng, Haydien, Fıngtay, Şicingşan, Fangşan, Tongcou, Şunyi, Çangping ve Daşing ilçeleri ile Pekin Ekonomik-Teknolojik Kalkınma Bölgesi’nde salı ile cumartesi günleri içinde 3 tıp toplu test yapılacağı bildirildi.

TOPLU TESTLER UYGULANACAK

Öte yandan, salgın niçiniyle hadiselerin görüldüğü tekil yerleşimlerin yanı sıra bir mahallede karantina ilan edildi.

Kentteki tüm kültür ve spor aktiflikleri, fuarlar, stantlar ve başka büyük ölçekli etkinlikler iptal edildi.

Pekin Lokal İdaresi Sözcüsü Şu Hıcien, yaptığı açıklamada, şehrin virüs tetkik önlemlerinin genişletilmesine hazır olması gerektiğini belirterek, “Salgını faal biçimde önlemek ve halk sıhhatini garantiye almak için salgınla çabayı sonsuz bir savaş olarak yürütmeliyiz.” sözlerini kullandı.

Nüfusu 21 milyonu aşan metropolde, Şanghay gibisi bir kapanmayı gerektirecek yayılmanın olması ihtimali korkuları artırıyor. Vatandaşlar muhtemel bir kapanmaya hazırlık için yiyecek stoklarken, birtakım süpermarketlerde temel gıda maddelerinin bulunduğu rafların boşaldığı gözlendi.

Pekin Ticaret Bürosu Lider Yardımcısı Cao Veydong, kentteki 7 tarım toptancı pazarındaki zerzevat stoklarının 22 bin 700 ton olduğunu, kentin genel olarak günlük muhtaçlıkları karşılayacak kâfi stokunun bulunduğunu belirtti.

Pekin’deki yeni salgın dalgasında birinci olaylar 22 Nisan’da kaydedilmiş, Omicron varyantı taşıyan olayların bir haftadır fark edilmeden yayıldığı bildirilmişti.

DURUM ACİL VE VAHİM

Devlete ilişkin “Beijing News” gazetesinin haberine göre, Pekin Komünist Partisi Sekreteri Cai Çi, Belediye Lideri Çın Cining ve öbür kent yetkilileri, yaptıkları acil durum toplantısında kentte ansızın ortaya çıkan olayların farklı yayılma zincirlerine ilişkin olduğunu, bu yüzden daha fazla yayılma riskinin bulunduğunu vurgulayarak, “durumun acil ve vahim olduğunu” belirtmişti.

Ülkenin en büyük kenti Şanghay’da mart başından bu yana Omicron hadiselerinin tetiklediği salgın niçiniyle uygulanan kapanmanın sürmesi, Çin’in öteki büyük kentlerinde de kaygıya sebep oluyor.

Güney eyaleti Guangdong’a bağlı 17,5 milyon nüfuslu Şıncın kenti, lokal kaynaklı 75 olayın görülmesinin akabinde 14 Mart’ta bir hafta kapanmaya gitmişti.

KAYNAK: AA