Pençe-Kılıç Hava Harekatı daha sonrası Yunanistan’dan Türkiye itirafı: Büyük yanılgı olur

Haris

New member
PKK/YPG’ye pençe vuruldu… İşte sıradaki hedef
Yunan medyasında Türkiye’nin “Pençe-Kılıç Hava Harekatı”nda gösterdiği kabiliyet masaya yatırıldı. 15 Temmuz FETÖ darbe teşebbüsü daha sonrası ortaya atılan ‘Türk Hava Kuvvetleri zayıflıyor’ savının gerçek olmadığını yazan Yunan medyası, ‘Rakibini hafifçee almak büyük bir yanılgıdır ve Yunanistan’da biroldukça insan bu yanılgıya düşüyor’ sözlerini kullandı.


“TÜRKIYE’NİN MİLLETLERARASI ALANDA TECRİT EDİLDİĞI İDDİLARI ÇÜRÜMÜŞ OLUYOR”

Analiz yazısında Yunanistan’daki kitle irtibat araçlarını elinde bulunduran yabancı sermayelere reaksiyon gösterildi. Yunan Hükümeti’nin her duyurusuna inanılmasını “fevkalade bir kolaylık” olarak nitelendirildi.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Kurulu Stratejik Bağlantı Yöneticisi John Kirby’nin Türkiye’nin düzenlediği hava harekatına ait yaptığı açıklamada Türkiye’nin kendisini savunma hakkının olduğunu lisana getirmesi tahlil yazısında geniş yer buldu. Haberde, “Bu açıklama, Türkiye’nin memleketler arası alanda tecrit edildiği yahut Ankara’nın Washington ile ilgilerinin kesin bir biçimde bozulduğu (yukarıda bahsi geçen medya dahil) tezlerini çürütüyor” ifadeleri yer aldı.

Uluslararası alakaların dinamik olduğu ve Yunanistan’ın sık sık başvurduğu “uluslararası hukuk”un ise vaktin şartlarına bakılırsa değişebileceği aktarıldı.


“TÜRKİYE’Yİ HAFİFE ALMAK BÜYÜK BİR HATA”

Türkiye’nin terör amaçlarına yönelik yürüttüğü hava harekatları örnek gösterilirken 15 Temmuz 2016’daki FETÖ darbe teşebbüsünün akabinde Türk Hava Kuvvetleri’nin zayıfladığı tezinin alandaki gerçeklikle uyuşmadığı açıklandı.


Analiz yazısında şu tabirler yer aldı; Tam 39 gün daha sonra “Fırat Kalkanı” ismi verilen geniş çaplı bir harekât gerçekleştirdiler. Rakibini hafifçee almak büyük bir yanılgıdır ve Yunanistan’da biroldukca insan bu yanılgıya düşüyor.


Hellenic Defence Systems’e (EAS) bağlı fabrikanın kapatılması niçiniyle Atina hükümetine reaksiyon gösterilirken, Yunan ulusal savunma siyasetinin yetersiz olduğu lisana getirildi.

KAYNAK: STAR GAZETESİ