Polonya Başbakanı Morawiecki: “Ukrayna’ya tank teslimi tamamlandı”

Haris

New member
Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik atakları devam ederken, Polonya Ukrayna’ya tank teslimatı yaptığını deklare etti. Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki, “Ukrayna’ya askeri alanda yardımlarımız devam ediyor. Bugün tankların teslimatını tamamladık. Ama Ukraynalı dostlarımızın güvenliği için teslim edilen tankların sayısını paylaşmayacağız. Ukrayna’ya öteki alanlarda da dayanağımız sürecek, onlar bize yardım ediyor, biz de onlara” dedi.

Morawiecki ayrıyeten, Polonya’nın NATO bünyesinde ABD ve Avrupa Birliği’nden (AB) yardım aldığını ve Polonya halkının kendini inançta hissetmesi gerektiğini belirtti. Morawiecki, Polonya’nın Ukrayna’ya uçak göndermeyi hala düşünülüp düşünmediği sorulduğunda, “bu biçimde bir mecburilik yok, bu biçimde bir talep yok” dedi.

Ukrayna’ya MiG-29 teslimi reddedilmişti

Geçtiğimiz mart ayında Polonya, tüm MiG-29 savaş jetlerini Almanya’daki Ramstein Hava Üssü’ne konuşlandırmaya ve ABD’nin hizmetine sunmaya hazır olduğunu belirtmişti. ABD ise Polonya’nın teklifini reddetmişti.

Çekya da tank gönderme sonucu almıştı

Rusya’nın akınları karşısında Ukrayna’yı desteklemeye devam eden Çekya, bir unsur imza atarak ordu envanterinde bulunan ve kullanılmayan epeyce sayıda T-72 tipi tank ile BVP-1 tipi zırhlı aracı Ukrayna’ya gönderme sonucu almıştı.

KAYNAK: İHA