Rus askeri şirketi Wagner’in yöneticisinden Beyaz Saray’a mektup

Haris

New member
us askeri şirketi Wagner’in sahibi Yevgeny Prigozhin, Beyaz Saray’a gönderdiği kısa mektupta, ABD’nin “Wagner’in hangi kabahati işlediği” suçlamasına açıklık getirmesini istedi.

ABD Hazine Bakanlığı’nın Wagner kümesini dün “uluslararası cürüm örgütü” olarak tanıma sonucuna ait Beyaz Saray’a mektup gönderen Prigozhin, bunu bununla birlikte kamuoyu ile paylaştı.

ULUSLARARASI KABAHAT ÖRGÜTÜ TANIMLAMASI

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Kurulu Stratejik İrtibat Koordinatörü John Kirby, dünkü basın toplantısında ABD Hazine Bakanlığı’nın Wagner’i “uluslararası kabahat örgütü” olarak tanıyacağını ve uygulanacak yaptırımların, kelam konusu örgütün milletlerarası alandaki faaliyetlerinin kısıtlanmasına ve öbür ülkelerin de misal adımlar atmasına yardımcı olacağını” söylemişti.

Mektupta, “Sayın Bay Kirby, Wagner tarafınca hangi kabahatin işlendiğini lütfen açıklar mısınız?” sorusu yöneltildi.

ABD’deki seçimlere müdahale ettiği sebebi öne sürülerek bu ülkede aranan Prigozhin, Wagner’i kendi roket, top ve uçakları olan bağımsız bir güç olarak niteledi.

YENİ YAPTIRIM KARARLARI

Wagner’in alanda merkezi bir role sahip olmaya başladığını söyleyen Kirby, Wagner’i “yaygın zulümler ve insan hakları ihlalleri işleyen bir cürüm örgütü” olarak tanımlamıştı.

Kirby, Rusya’nın Ukrayna’da kullanmak üzere Kuzey Kore’den silah aldığını belgelediklerini söyleyerek, roket ve füzelerin taşındığını düşündükleri vagonların uydu fotoğrafları paylaşmıştı. ABD, daha evvel 2017 yılında ve geçen yıl aralık ayında Wagner’e yönelik yaptırım kararları aldı.

Ukrayna haricinde Suriye, Libya, Sudan Mozambik, Orta Afrika ve Mali’de faaliyetlerde bulunduğu düşünülen Wagner’e karşı AB ülkeleri de 2021 yılı aralık ayında yaptırım sonucu aldı. ABD’ye göre, Rus paralı askeri kümesi Wagner’in Ukrayna’da halihazırda 10 bin kontratlı ve 40 bini hükümlü toplam 50 bin savaşçısı bulunuyor.

KAYNAK: EURONEWS