Rus Wikipedia Sayfalarının En Uygun Editörü Belarus’ta ‘Sahte Haber’ Savıyla Tutuklandı!

Mustafa

New member
Rusya’nın Ukrayna’yı işgali devam ederken Belarus vatandaşı bir gazeteci Wikipedia’ya Rusya aleyhinde bilgiler yazdığı sebebi öne sürülerek tutuklandı. Rus Wikipedia sayfalarının en yeterli editörlerinden biri olarak bilinen Mark Bernstein’in 15 yıla kadar mahpus cezası isteniyor.


Rusya’nın Ukrayna işgaliyle ilgili düzmece haber yazdığı argüman edilen Wikipedia editörü Mark Bernstein, Belarus’ta gözaltına alındı.


Belarus’ta yayınlanan mahallî bir haber kaynağına bakılırsa Belarus Organize Hata ve Yolsuzlukla Gayret Müdürlüğü, Rus Wikipedia sayfalarının en âlâ editörü olarak bilinen Mark Bernstein’i tutukladı. Bernstein’in şahsi ayrıntılarının halka açık bir Telegram kanalında paylaşılması kararı tutuklama gerçekleştirildi.


Lokal yayın organı tarafınca yapılan habere göre Mark Bernstein, Rusya zıddı geçersiz bilgi yaymakla suçlanıyor.


Bernstein şimdiye kadar 200 binden çok Wikipedia sayfasını düzenlemişti. Bernstein’in Wikipedia hesabının süresiz olarak engellendiği de belirtiliyor.


Belarus, Ukrayna işgalinin başladığı günden bu yana Rusya’nın yanında yer alıyor.


Belarus, Rusya’nın Ukrayna’yı işgali boyunca lojistik takviye sunarak Ukrayna’nın başşehri Kiev’e gerçek hareket eden üniteler için bir hazırlık alanı olarak hizmet etti. Bugün erken saatlerde Ukrayna, Rusya’nın ülkenin iştirakini kışkırtmak için bir ‘sahte bayrak’ saldırısı düzenlediğini sav ederek, Beyaz Rusya’nın işgale kendi ordusuyla katılmayı planladığını söylemiş oldu.


Vladimir Putin, geçtiğimiz hafta ‘sahte haber’ yayan şahısların 15 yıla kadar mahpus cezasına çarptırılmasını sağlayan bir maddeyi imzalamıştı.


Rusya teknoloji ve bağlantı ajansı Roskomnadzor, Ukrayna’nın şu anki işgaliyle ilgili olarak Wikipedia’nın Rusça sayfalarını engellemekle de tehdit etti. O sırada Wikimedia Vakfı, Rus Wikipedia editörlerini destekleyen bir bildiri yayınladı.