Rusya, Instagram’ı Yasakladı! Fenomenler Takipçileriyle Gözyaşları ile Vedalaştı

Mustafa

New member
Rusya’nın Ukrayna’yı işgali niçiniyle şirketlerin yaptırımları da devam ediyor. Bunlara karşı olarak Rusya’dan yeni bir atılım geldi. Rus hükümeti tarafınca Instagram’ın yasaklanacağı belirtildi. Milyonlarca takipçiye sahip olan Rus Instagram fenomenleri ise takipçileriyle vedalaşmaya başladı.


Rusya’nın Ukrayna işgali daha sonrası Facebook’un çatı şirketi Meta, işgalci ülkeye karşı ağır yaptırımlarda bulunmuştu.


Rusya idaresi ise bu yaptırımlara beklenen bir yanıt vererek Instagram ve Facebook’un erişiminin yasaklanacağını deklare etti. Instagram’ı ayrıcalık yapmakla suçlayan Rus idaresi, 14 Mart itibariyle platforma erişimin durdurulacağını duyurdu. Bu niçinle ülkedeki milyonlarca Instagram kullanıcısına bir darbe daha vurulmuş oluyor.


Instagram üzerinden para kazanan milyonlarca kişi bulunuyor.


Rus hükümetinin Instagram’ı yasaklaması yalnızca fotoğraf ve görüntülere erişimin kısıtlanması manasına gelmeyecek. Platform üzerinden satış yapan ve para kazanan milyonlarca Rus vatandaşı da bu yasaktan berbat manada etkilenecek.


Instagram CEO’su Adam Mosseri, 80 milyon Rus kullanıcının hem birbirleriyle birebir vakitte dünya ile temaslarının kesileceğini ve bunu yanlış olduğunu söylemiş oldu.

Rus fenomenler Instagram’ın kapatılmasının açıklanması üzerine takipçileriyle vedalaşmaya başladı.