Rusya ve Belarus askerlerine ortak eğitim

Haris

New member
Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin, Belarus ile iki ülkenin askerleri için ortak eğitim merkezi kurulması için çalışma başlatılması talimatı verdi.

Rusya Devlet Yasa Bilgi Sistemi internet portalında, Putin, hükümetin önerisi üzerine Rusya ile Belarus ortak askeri eğitim merkezinin kurulması için karar imzaladı.

PROJEDE MUTABAKATA VARILDI

Buna göre, Rusya Savunma Bakanlığı, Rusya Dışişleri Bakanlığının iştirakiyle Belarus tarafıyla iki ülkenin askerlerinin eğitim alması maksadıyla merkez kurulması için müzakereler yapması ve muahedeye varması için bakılırsavlendirildi.

Daha evvel Belarus tarafının da proje üzerinde mutabakata vardığı eğitim merkezlerinin ikisinin Belarus’ta, birisinin Rusya’da kurulması öngörülüyor.

ORTAK BÖLGESEL GÜÇ ASKERLERİNİN TATBİKATI SÜRÜYOR

Belarus Savunma Bakanlığından yapılan açıklamaya nazaran, Belarus Silahlı Kuvvetleri ile Rusya Silahlı Kuvvetlerinin ortak bölgesel güç askeri birlikleri, bugünden itibaren ortak karargah eğitimine başlayacak.

Hafta boyunca iki ülkenin askeri departmanlarının yetkilileri, son senelerdaki silahlı çatışma tecrübelerine dayanarak askeri birliklerin kullanmasına ait ortak planlama bahislerini ele alacak.

Ayrıca Belarus Silahlı Kuvvetleri ile Rusya Silahlı Kuvvetlerinin ortak bölgesel güç havacılık ünitelerinin ortak uçuş taktik tatbikatının devam ettiği aktarıldı. Tatbikat, 1 Şubat’ta sona erecek.

Rusya Devlet Lideri Putin ve Belarus Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko, Rusya-Belarus Birlik Devleti’nin sonlarında tansiyonun artması sebebi öne sürülerek Ekim 2022’de iki ülkenin askeri birliklerinden oluşan ortak bölgesel güç oluşturmuştu.

Belarus Savunma Bakanlığı, 6 Ocak’ta Rusya-Belarus ortak bölgesel gücünün savunma bakılırsavine hazır olduğunu duyurmuş, farklı birlikler düzeyinde gelecekte ortak bölgesel askeri birliklerin mükemmelleştirilmesine yönelik çalışmaların süreceğini belirtmişti.

KAYNAK: AA