Rusya’dan ‘gerekirse Transdinyester’e de müdahale ederiz’ iletisi

Haris

New member
Moldova hudutları içerisinde bulunan ve tek taraflı bağımsızlığını ilan eden Transdinyester’de bir idare binasına roketatarla taarruz gerçekleştirilmişti.

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Andrey Rudenko, bu bölge için bir açıklama yaptı.

Transdinyester’deki atakların terör, provokasyon ya da holiganlık olduğuna kadar vermek için soruşturmaların sonuçlarını bekleme daveti yapan Rudenko, Moskova’nın, Moldova’daki kelamda özerk bölge Transdinyester’deki duruma müdahale edilmesini gerektirecek bir senaryonun yaşanmasını istemediğini söylemiş oldu:

“Soruşturmalar kararında bunların gerisinde komşu bölgelerde şiddeti kışkırtmak isteyen güçlerin bulunduğunun ortaya çıkmasını hiç istemeyiz. Soruşturma, tüm gerekli parametrelere ait olarak yürütülecek ve sorumluların cezalandırılacağını umuyoruz.”

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov da Rusya’nın Trandisyester’deki tasa verici durumu dikkatle takip ettiğini söylemiş oldu.


RUS KOMUTANIN TRANSDİNYESTER TEHDİDİNİN ÜZERİNDEN YALNIZCA 2 GÜN GEÇTİ

Rusya Silahlı Kuvvetleri Merkez Askeri Bölgesi Kumandan Yardımcısı Rustam Minnekayev’in geçtiğimiz günlerde Transdinyester’e yönelik kelamları derin kaygı yaratmıştı:

“Ukrayna’nın güneyini denetim etmek, Rusça konuşan nüfusa baskı gerçeklerinin olduğu Transdinyester’de bir çıkış yolu sağlayacak.”

RUSYA TRANSDİNYESTER’E GİRER Mİ?

Ukrayna-Moldova hududundaki Transdinyester, Moldova ortasında özerkliğini ilan etmiş kelamda bir cumhuriyet. Yerleşik halkın neredeyse tamamında da Rusya pasaportu var.

Rusya’nın Ukrayna işgalinin başında Belarus Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko, takımıyla kelam konusu atakları değerlendirdiği Güvenlik Kurulu toplantısında yer alan haritada; Ukrayna’nın 4 kesime bölündüğü görülmüştü.

Haritaya bakılırsa Rusya; Odessa’yı işgal ediyor ve buradaki birliklerini de Moldova sonları ortasındaki Transdinyester bölgesine hakikat harekete geçiriyor.

Konuyu haberleştiren memleketler arası basın, bu haritayla bir gözdağı verildiğini ve bu haritanın Putin’in kapalı planı olabileceğini söz etmişti.

KAYNAK: HABER7