Rusya’nın Ukrayna işgali 10. gününde: Mariupol ablukaya alındı

Haris

New member
Putin’in dünyayı korkutan talimatı daha sonrası ABD harekete geçti: Yakından takip ediyoruz
Rusya’nın Ukrayna’ya başlatmış olduğu hücumlarda 10. güne girildi. Dün özellikle Zaporijya Nükleer Santrali alanındaki çatışmaların yaşattığı kaygılı bir gün geride kalırken, sıcak çatışmalar ve Rus bombardımanı da sürdü. Putin dünkü açıklamasında, komşu ülkelerine olağanlaşma daveti yaparken, Ukrayna konusundaki görüşlerinden ise taviz vermedi. Ukrayna cephesi de Rusya’nın talepleri niçiniyle müzakerelerin epey güç geçeceğinin lakin süreceğinin iletisini verdi.

NATO’dan gelen açıklama ise dikkatleri öbür ülkelere çevirdi. Genel Sekreter Stoltenberg, Rusya’nın Ukrayna saldırısının akabinde Gürcistan ve Bosna Hersek’te de emsal kahırların yaşanabileceğini söyleyerek, birliğin buna karşı tedbirler aldığını aktardı ve “Gelecek günlerde daha makûs günler bizi bekliyor. Daha fazla vefat, yıkım goreceğiz” dedi.


Pekala, Rusya’nın Ukrayna hücumlarında son durum ne, kentlerde neler oluyor? İşte dakika dakika Ukrayna’da yaşananlar…

15:02 Ukrayna’daki kimi kentlerde insani koridor oluşturulması tarafında ilan edilen ateşkese karşın çatışmalar devam edince sivillerin tahliyesi ertelendi.

13.12 Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı: “10 binden çok Rus askeri hayatını kaybetti. 39 uçak, 40 helikopter, 269 tank, 945 zırhlı araç, 105 topçu sistemi, 409 araç, 60 yakıt tankı ve 3 insansız hava aracı etkisiz hale getirildi.”

12.42
Ukrayna Devlet Lideri Volodimir Zelenskiy, “Yakında halkımıza şunu söyleyebileceğimize eminim: Geri dönün! Polonya, Romanya, Slovakya ve öbür tüm ülkelerden dönün. Geri dönün, zira artık ülkenizde tehdit yok” dedi.

11.54 Ukraynalı milletvekili Dmytro Lubinets, Volnovakha kentinin yaklaşık %90’ının bombalama niçiniyle hasar gördüğünü belirtti ve “Cesetler toplanmadan yerde yatıyor ve barınaklarda saklanan insanların yiyecekleri tükeniyor” dedi.

11.20 Ukrayna Savunma Bakanı Oleksii Reznikov, 66.224 Ukraynalı erkeğin Rusya’nın işgaline karşı uğraşa yardım etmek için yurt haricinden döndüğünü duyurdu.

10.38 Ukrayna İçişleri Bakanı Danışmanı Vadim Denisenko, “Ukrayna birlikleri Zaporijya nükleer santralinin denetimini geri aldı” dedi.

RUSYA’DAN İNSANİ YARDIM KORİDORU İÇİN SÜREKSİZ ATEŞKES KARARI

09.31
Rusya Savunma Bakanlığı, Moskova saatiyle 10.00 prestijiyle Mariupol ve Volnovaha’dan sivillerin çıkması hedefiyle süreksiz ateşkes uygulayacaklarını duyurdu. Tahliyeler TSİ saat 12.00 ile 17.00 içinde yapılacak.

MARIUPOL ABLUKA ALTINDA

08.23
Ukrayna’nın stratejik liman kenti Mariupol, Rus güçleri tarafınca ablukaya alındı. Mariupol belediye lideri Vadym Boychenko 400.000 kent sakininin bir kısmının inançlı bir biçimde tahliyesine müsaade vermek için askeri yardım ve insani bir koridor istedi.

02.20 Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, Ukrayna’nın kredi notunu “B3″ten “Caa2″e düşürdü.

02.00 Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Rusya-Ukrayna Savaşı niçiniyle Ukrayna’daki nükleer tesislerin güvenliğinden derin kaygı duyduğunu tabir ederek ülkesinin Birleşmiş Milletler Güvenlik Kurulu’nu (BMGK) acil toplantıya çağırdığını belirtti

HACKER’LAR RUSYA’YA SAVAŞ AÇTI

01.41
Ukrayna’da hükümetin siber güvenlik yetkilileri, dünyanın dört bir yanından binlerce istekli hacker ve IT uzmanının Ukrayna’nın savunmasına yardım etmek için bir ortaya geldiği ve Rus tertiplerine siber taarruzlar düzenlediğini deklare etti.

BLOOMBERG VE CNN’DEN FLAŞ KARAR

01:28
ABD Merkezli yayın kuruluşları CNN ve Bloomberg, Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’in Ukrayna’daki savaşa ait “sahte bilgi yayanlara” 15 yıla kadar mahpus cezası öngoren düzenlemeyi onaylamasının akabinde Rusya’daki faaliyetleri askıya aldıklarını duyurdu.

HARRIS AVRUPA YOLCUSU

01.25
ABD Lider Yardımcısı Kamala Harris, 9-11 Mart tarihlerinde Rusya-Ukrayna savaşını ve ABD’nin NATO’nun doğu kanadına verdiği takviyesi görüşmek üzere Polonya ve Romanya’ya gidecek.

01.22 ABD Güç Bakanlığı yetkilileri, sensörlerin Zaporojia Nükleer Santrali’nden ışınım sızıntısı göstermediğini deklare etti.

01.06 Rusya’nın Ukrayna’ya hücumları sürerken ülkeden ayrıldıktan daha sonra Polonya’ya gelen Ukraynalı siviller, Medyka bölgesindeki hudut kapısında. Ülkeden ayrılan kişi sayısı 1 milyonu aştı.

ZELENSKI’DEN NATO’YA VERYANSIN

00.46
Ukrayna Devlet Lideri Volodimir Zelenskiy, “Yeni hücumların ve kayıpların kaçınılmaz olduğunu bilen NATO, şuurlu bir kararla Ukrayna’nın hava alanını kapatmama sonucu aldı. Bu günden itibaren ölenlerin hepsi sizin yüzünüzden ölecek” dedi.

KULBAKİO HAVAALANI GERİ ALINDI

00.12
Ukrayna’da Nikolaev yakınlarındaki Kulbakino Havaalanı, Ukrayna askerlerinin operasyonlarının akabinde Ruslardan geri alındı. Operasyonun akabinde Rus askerlerinin havaalanında büyük kayıplar verdiği bilgisi paylaşılırken, Ukrayna askerleri tarafınca Rusların elinden alınan havaalanına bir daha Ukrayna bayrağı çekildi.

00.03 Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ukrayna’dan 310 Türk vatandaşın daha yola çıktığını, toplam tahliyenin 11 bin 24 kişi olduğunu deklare etti.

KAYNAK: İHA