Rusya’nın Ukrayna işgali 16. gününde: 64 km’lik Rus askeri konvoyu parçalandı

Haris

New member
Ukrayna ile Rusya içinde 2014 yılında başlayan gerginlik, bugün itibariyle işgale dönüşmüş durumda. Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin, 20 Şubat’ta yaptığı açıklamada, ayrılıkçı Donetsk ve Luhansk bölgelerini tanıma sonucu almıştı. Çağdaş Ukrayna’nın Rusya’nın takviyesiyle kurulduğunu sav eden Putin, Ukrayna’nın doğusundaki Donbass bölgesinin Rus toprakları olduğunu öne sürmüştü.

Putin’in talimatıyla başlatılan işgal, 16’ıncı gününe girdi. Kiev başta olmak üzere, ülkenin bir hayli noktasındaki çatışma ve bombardımanlar yaşandı. Rus kuvvetleri alanda istediği süratte ilerleyemezken, Batı dünyasından Moskova’yı gaye alan yaptırımlar her geçen gün daha da ağırlaşıyor.

İŞTE RUS İŞGALİNDE DAKİKA DAKİKA YAŞANANLAR

KONVOY DAĞILARAK ATAK DURUMUNA GEÇTİ

09.17
Başkent Kiev’e gerçek ilerleyen 64 kilometrelik Rus askeri konvoyunun son durumu uydu imgelerine yansıdı. ABD merkezli Maxar Technologies’in paylaştığına nazaran, Rus konvoyu Kiev’e yaklaşırken bölündü ve Kiev yakınlarında dağıldı. Rus ordusuna ilişkin araç ve silahların seyrek ağaçlık alanlarda siper aldığı görülüyor. Konvoyun bu türlü bir daha mevzilendiği ve hücuma hazır hale geldiği tabir edildi. Konvoyun Kiev’e yalnızca 15 km uzaklıkta olduğu açıklandı.

RUSYA BİRİNCİ SEFER DNIPRO’YU VURDU

08.47
Ukrayna’nın Devlet Acil Hizmetler Servisi, Dnipro kentine üç defa hava saldırısı düzenlendiğini ve en az 1 kişinin hayatını kaybettiğini deklare etti.

07.06 Beyaz Saray: “Biden bugün Rusya’ya karşı yeni yaptırımlar açıklayacak.”

06.23
ABD Kongresi, Ukrayna’ya acıl olarak 13,6 milyar dolarlık yardım paketini onayladı.

“100 BİNE YAKIN KİŞİYİ TAHLİYE ETTİK”

03.50
Ukrayna Devlet Lideri Vladimir Zelenskiy, Rus ordusuyla savaşın devam ettiği kentlerinden son iki günde yaklaşık 100 bin kişinin tahliye edildiğini söylemiş oldu. Zelenskiy, Telegram kanalında yayınladığı görüntü iletisinde, Ukrayna’daki sivillerin inançlı bölgelere tahliye süreci ile ilgili açıklamalarda bulundu. Sumi, Trostyanets, Krasnopillya, İrpin, Buça, Hostomel, İzyum kentlerinden sivillerin tahliyesi için insani yardım koridorları oluşturduklarını belirten Zelenskiy, “Gün ortasında 40 binden çok kişi, iki gün ortasında ise 100 bine yakın kişi tahliye ettik.” dedi.

RUS KUVVETLERİ KİEV’İN 15 KİLOMETRE YAKININA KADAR GELDİ

00.40
ABD Savunma Bakanlığı’ndan (Pentagon) üst seviye bir yetkili, Belarus’tan Ukrayna topraklarına giren ve başşehir Kiev’in kuzeyinde çeşitli niçinlerle yavaşlayan Rus güçlerinin gün ortasında kentin 15 kilometre yakınına kadar geldiğini deklare etti. Bir küme gazeteciye Ukrayna-Rusya savaşına ait değerlendirmelerde bulunan üst seviye Pentagon yetkilisi, “Kiev’in kuzeydoğusundan yaklaşan Rus kuvvetlerin ilerleyebildiklerini kıymetlendiriyoruz. Hala Gostomel yakınlarındalar lakin Kiev’e 5 kilometre daha yaklaştılar.” dedi.

RUSYA TEK TARAFLI OLARAK İNSANİ YARDIM KORİDORLARI AÇACAK

00.00
Rusya Savunma Bakanlığı, Ukrayna’da sivillerin Rusya’ya tahliyesi için tek taraflı olarak her gün saat 10.00 prestijiyle insani yardım koridorları açacaklarını bildirdi. Rusya Savunma Bakanlığı Ulusal Denetim Merkezi Lideri Mihail Mizintsev, başşehir Moskova’da Ukrayna’daki sivillerin tahliye süreci konusunda açıklamalarda bulundu. Mizintsev, “Rusya tarafına hakikat tek taraflı olarak her gün saat 10.00 prestijiyle insani yardım koridorları açılacak. Öteki taraflardaki koridorlar ise Ukrayna tarafı ile mutabık kalındığında açılacak” dedi.

KAYNAK: HABER7