Rusya’nın Ukrayna işgali 56. gününde: ABD’den Ukrayna’ya yeni silah tedariki

Haris

New member
Ukrayna ile Rusya içinde 2014 yılında başlayan gerginlik, bugün itibariyle işgale dönüşmüş durumda. Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin, 20 Şubat’ta yaptığı açıklamada, ayrılıkçı Donetsk ve Luhansk bölgelerini tanıma sonucu almıştı. Çağdaş Ukrayna’nın Rusya’nın dayanağıyla kurulduğunu argüman eden Putin, Ukrayna’nın doğusundaki Donbass bölgesinin Rus toprakları olduğunu öne sürmüştü.

Putin’in talimatıyla başlatılan işgal, 56’ncı gününe girdi. Rus kuvvetleri alanda istediği süratte ilerleyemediği için sivil yerleşimleri de vurmaya başlarken, Batı dünyasından Moskova’yı maksat alan yaptırımlar her geçen gün daha da ağırlaşıyor.


İŞTE RUS İŞGALİNDE DAKİKA DAKİKA YAŞANANLAR

11.47
Zelenskiy, Ukrayna ordusunun silah gereksinimine vurgu yaparak, “Ortaklarımız üzere Rusya’yla uzunluk ölçüşecek silahlarımız olsaydı bu savaşı oldukcatan bitirirdik” dedi.

10.21 ABD Lideri Joe Biden bir gazetecinin, “Ukrayna’ya ek silah yardımı yapacak mısınız?” sorusuna “evet” karşılığını verdi.

02:48 Ukrayna Hava Kuvvetleri Komutanlığı, Rusya’nın 1 uçağını, 1 helikopterini, 1 silahlı insansız hava aracını (SİHA), 5 insansız hava aracını (İHA) ve 1 seyir füzesini düşürdüklerini bildirdi.

00:51 Zelenskiy, Ukrayna’nın muhtaçlığı olan tüm silahlara erişimi olması halinde Rusya’nın başlatmış olduğu savaşı fazlacatan bitirebileceklerini söylemiş oldu. Zelenskiy, günlük ulusa sesleniş konuşmasında, Rusya-Ukrayna Savaşı’nı değerlendirirken, “Bizim gereksinimimiz olan, ortaklarımızın sahip olduğu ve Rusya’nın kullandığı silahlarla tıpkı tüm silahlara erişimimiz olsaydı, bu savaşı oldukçatan bitirmiş ve barışı getirmiş olurduk” dedi.

PENTAGON DUYURDU: ABD’DEN UKRAYNA’YA UÇAK KESİMİ TEDARİKİ!

23:47
Pentagon Sözcüsü John Kirby, Ukrayna’ya diğer ülkelerin uçak verdiğini, ABD’nin ise uçak modülleri tedarik ettiğini deklare etti. Ukrayna’nın daha fazla ve gelişmiş silah talebine ait sorulara karşılık veren Kirby, “Ukraynalıların şu anda iki hafta evvel olduğundan daha fazla uçağı var. Bu tesadüf değil. Bu, onların bildiği uçak tiplerinden tedarik edebildikleri içindir” tabirlerini kullandı.

KAYNAK: HABER7