Rusya’nın Ukrayna işgali 8. gününde: Rusya, Ukrayna savaşında onları da cepheye gönderdi

Haris

New member
Ukrayna ile Rusya içinde 2014 yılında başlayan gerginlik, bugün itibariyle işgale dönüşmüş durumda. Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, ayrılıkçı Donetsk ve Luhansk bölgelerini tanıma sonucu almıştı. Çağdaş Ukrayna’nın Rusya’nın dayanağıyla kurulduğunu argüman eden Putin, Ukrayna’nın doğusundaki Donbass bölgesinin Rus toprakları olduğunu öne sürmüştü.

Putin’in talimatıyla başlatılan işgal, 8’inci gününe girdi. Kiev başta olmak üzere, ülkenin bir epeyce noktasındaki çatışma ve bombardımanlar yaşanıyor. Rus kuvvetleri alanda istediği süratte ilerleyemezken, Batı dünyasından Moskova’yı amaç alan yaptırımlar her geçen gün daha da ağırlaşıyor.


İŞTE RUS İŞGALİNDE DAKİKA DAKİKA YAŞANANLAR

11.05 Rusya Savunma Bakanlığı, Ukrayna’ya işgalin başından bu yana 1612 askeri bölgenin vurulduğunu, yedek radyo televizyon merkezinin de füze saldırısı daha sonrası hizmet dışı olduğunu deklare etti

10.49 Rus ordusunun, Ukrayna’nın Harkiv eyaletine bağlı İzyum kentine düzenlediği hava hücumunda 2’si çocuk 8 sivil hayatını yitirdi. İzyum Belediye Lider Yardımcısı Volodymyr Matsokin, Rus güçlerin hava saldırısı niçiniyle kentte büyük tahribat oluştuğunu bildirdi.

09.55 Birleşmiş Milletler (BM), Ukrayna’dan kaçarak komşu ülkelere sığınan mülteci sayısının 1 milyonu aştığını deklare etti.

FIRAT’IN DOĞUSUNDAN UKRAYNA’YA GETİRİLDİLER

09.15
Haber7’nin alandan aldığı bilgiye bakılırsa Rus ordusu; eski muhaliflerden ve terör örgütlerinden kaçanlardan oluşturduğu 400-500 kişilik ögesi, Fırat’ın doğusundan alarak Ukrayna’daki işgale götürdü. Rusya halihazırda, kendi askeri hariç, paramiliter güç Wagner ile Çeçen askerleri alanda kullanıyor.


07.01 Brent petrolün fiyatı 9 Eylül 2013’ten bu yana birinci kere varil başına 116 doları aştı.

EKONOMİK DARBE

06.32
Uluslararası Ceza Mahkemesi, “Rusya’nın Ukrayna’daki hareketleriyle ilgili” soruşturma başlattı.

06.21 Memleketler arası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s ve Fitch, Rusya’nın kredi notunu düşürdü. Moody’s Rusya’nın kredi notunu “Baa3″ten “B3″e, Fitch Ratings ise, ülkenin uzun vadeli yabancı para ihraççı temerrüt notunun “BBB”den “B”ye indirildi.

06.05 Dünya Bankası, Rusya ve Belarus’taki tüm projeleri durdurduğunu deklare etti.


İKİNCİ GÖRÜŞME BUGÜN

05.50
Rusya ile Ukrayna içindeki ikinci çeşit müzakereleri, bugün Belarus sonundaki Brest’te gerçekleşecek. Heyetlerin ateşkesi görüşeceği açıklandı.

03.53 Pentagon, Rusya’nın nükleer kuvvetleri teyakkuza geçirdiği açıklaması üzerine yanlış anlaşılmaması için Minuteman III balistik füze tatbikatını ertelediklerini deklare etti.

KAYNAK: HABER7