Seçimler ikinci tipe kalınca Macron, ‘Müslümanları’ hatırladı: Akıllara ziyan ‘U’ dönüşü!

Haris

New member
Fransa’da cumhurbaşkanlığı seçiminde çok sağcı Ulusal Birlik Partisinin (RN) önderi Marine Le Pen ile ikinci çeşitte yarışacak olan mevcut Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, sonuçların mutlaklaşması daha sonrası açıklamalarda bulundu.

Fransa’da cumhurbaşkanlığı seçiminde çok sağcı Ulusal Birlik Partisinin (RN) başkanı Marine Le Pen ile ikinci cinste yarışacak olan mevcut Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, sonuçların nihaileşmesi daha sonrası açıklamalarda bulundu.

ÇOK SAĞ TERSİ AÇIKLAMALAR

Macron, “Oy hakkını kullanmak için 36 milyondan fazlaydık. İnancınız beni onurlandırıyor, beni zarurî kılıyor ve bana taahhüt ettiriyor. Hassaslıkları ne olursa olsun, birinci cinste tercihleri ne olursa olsun hemşehrilerimizi bize katılmaya davet ediyorum. Kimileri bunu çok sağı engellemek için yapacak. Milletin geleceği için bu belirleyici anda hiç bir şey eskisi üzere olmamalı. Bu yüzden Fransa için çalışmak isteyenlere ulaşmak istiyorum. Milletimizin hizmetinde ortak bir hareket inşa etmek için, farklı inançları ve hassasiyetleri bir ortaya getirmek için yeni bir şey keşfetmeye hazırım” sözlerini kullandı.

DÖRT ADAYDAN MACRON LEHİNE DAVET

Birinci cinste elenen tüm adayları alkışlayan ve kendisine oy vermeye çağıran adaylara teşekkür eden Macron, “Bu akşam bana takviye olan Anne Hidalgo, Yannick Jadot, Valérie Pécresse ve Fabien Roussel’e teşekkür etmek istiyorum” dedi.

Yeşiller Partisi’nin (EELV) Lideri ve 2009’dan bu yana Avrupa Parlamentosunda (AP) milletvekili Yannick Jadot, merkez sağ Cumhuriyetçiler Partisi’nin (LR) adayı ve başşehir Paris’in de ortasında bulunduğu İle-de-France Bölgesinin Lideri Valerie Pecresse, merkez sol Sosyalist Parti’nin (PS) adayı Paris Belediye Lideri Anne Hildago, Komünist Parti’nin (PCF) Genel Sekreteri Fabien Roussel ikinci cinste Macron’a oy vermeye çağırmıştı.

Pecresse yaptığı açıklamada, “Marine Le Pen’in iktidara gelmesini ve bunun doğuracağı kaosu önlemek için vicdanımla Emmanuel Macron’a oy vereceğim” demişti.

İKİ ADAYDAN ‘LE PEN’E OY VERMEYİN DAVETİ

Macron, Melenchon ve Poutou’nun açıklamarına cevaben “Bazıları çok sağı engellemek için bize katılacak ve bunun taşıdığım projeyi desteklemeye değmeyeceğinin büsbütün farkındayım ve buna hürmet duyuyorum. Bunun Jean-Luc Melenchon tarafınca yapılan seçim olduğunu biliyorum. Burada açıklıklarını selamlamak istiyorum” dedi.

Boyun Eğmeyen Fransa Hareketinin (LFİ) başkanı Jean Luc Melenchon ve Yeni Antikapitalist Partinin (NPA) Sözcüsü Philippe Poutou ise, Macron’a oy verilmesi için açıkça davette bulunmazken, Le Pen’e oy verilmemesini istemişti. Melenchon yaptığı açıklamada, “Le Pen’e tek bir oy vermemeliyiz” demişti.

İKİ ADAYDAN LE PEN’E TAKVİYE

Çok sağcı ve nefret telaffuzlarıyla gündemde olan bir daha Fetih (Reconquete) Partisi önder Eric Zemmour ikinci çeşitte seçmenlerini Le Pen’e oy vermeye çağırmıştı.
Milletvekili Nicolas Dupont-Aığnan da Le Pen’e oy vermeye çağırmış, “Le Pen’e oy vereceğim ve oy vermeye çağırıyorum” demişti.

MACRON İKİNCİ CİNSTE FAVORİ

Sandık çıkış anketlerine bakılırsa, 24 Nisan’da yapılacak olan ikinci çeşit 12 aday içinde oyların yüzde 28.6’sini alan mevcut Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile oyların yüzde 23.9’unu alan çok sağcı Ulusal Birlik Partisinin (RN) başkanı Marine Le Pen içinde yapılacak. İFOP anket şirketine göre ikinci tıpta Macron oyların yüzde 51’ini alarak bir daha cumhurbaşkanı seçilecek.

Birinci çeşidin resmi sonuçları Anayasa Mahkemesi tarafınca 13 Nisan’da açıklanacak ve ikinci çeşitte seçimi kazanan aday ise 13 Mayıs’ta bakılırsave başlayacak.