Son İki Yılda Daha Çok Hissettiğimiz “Dijital Çağ İnsanı Olma” Kavramı Ne Manaya Geliyor?

Mustafa

New member
Her geçen gün değişen teknolojinin daha da içine giriyoruz. Teknoloji ile birlikte yaşadığımız bu günlerde karşımıza daima bir kavram çıkıyor: ‘Dijital Çağ İnsanı Olma’ Pekala nedir bu kavram ve neyi tabir eder? Sizin için deklare ettik!

Başta üretim ve tüketim alışkanlıklarımızı değiştiren dijitalleşme bizim toplumsal hayatımızı, münasebetlerimizi de şekillendir.

Ve bu biçimdece bizi şekillendirirken yeni jenerasyonları de dijitalleşmenin içine alarak yeni bir kavram doğurdu: ‘Dijital Çağ İnsanı’

Dijital çağın gelişimi ile üretim ve üretim biçimleri bir daha organize edilmeye başlandı ve bu yeni üretim hali ortam ve münasebetleri de değişime gerçek itti.

Dijital üzerinden yapılan üretim tartı kazandıkça bizim de ürettiğimiz her şey değişmeye ve şekillenmeye başladı.

Artık iş yerleri ve ofisler yerine konuta yönelmeye başlayan kitleler taşınabilir biçimde gezerken dahi işlerini halledebiliyor.

İşte tam da burda bahsetmiş olduğumiz kavramın şekillendiğini görüyoruz.

İş gücünün beşerden makinelere evrildiği dijital çağın insanı da bir epey işini insan ihtiyacı duymadan dijital dünya üzerinden ilerletmeye başladı.

Hatta bir epeyce aktiviteyi dijital olarak çoğumuz günlük ömrümüzde yapıyoruz.

Dijital çağ insanı artık ödemeleri için iş yerlerine yahut ödeme merkezlerine gitmek yerine online ödemeyi tercih ediyor.

Bu fatura ile birlikte bir fazlaca eserin ödemesi hatta özetlemek gerekirse tüm alışveriş alışkanlıkları için de geçerli hale geldi.

Hatta dijital çağ insanı mesken işlerini dahi bir tık ile yapabilir hale geldi.

Gelişen teknolojiler her alanda büyük kolaylıklar sunmaya başladıkça pek çoğumuz dijital dünyaya yöneldik ve içerisine girdik. Artık tek tuşla konuttaki süpürgeyi çalıştırmak, ışıkları söndürmek mümkün.

Tüketim alışkanlıkları ile bir arada dijital çağ beşerinin ortasında bulunduğu toplumsal sistem de değişmeye başladı, bu değişimle aile üyeleri birbirinden koparak daha da yalnızlaşmaya başladı.

10 yıl evvel televizyon aile üyelerinin birbirleri ile toplumsallaşmasını engellerken dijital çağ ile hayatımıza giren teknolojik aletler aile üyelerini kendi başlarına vakit geçirmeye itmeye başladı.

Arkadaşlık bağlantıları de dolaylı bir hale geldi ve dijital çağ insanı için artık sanal arkadaşlıklar epeyce daha olağan.

Zira nereden bakarsak bakalım dijital çağ insanı hayatının büyük bir çoğunlunu dijital üzerinden ilerletmeye başladı.

Dijital dünyada kamusal alanların da değişimi pek aşikar, alışılmış kamusal alanların yerini Metaverse üzere bir fazlaca dijital alan aldı.

Değişen münasebetler artık gerçek yerleri da ele geçiriyor ve dijital çağ insanı artık buna şaşırmıyor zira fazlaca arasında!

Lakin her şeye karşın dijital çağ insanı olmanın büyük bir avantajı var: Her bilgiye her an ulaşabilmek!

Hakikaten dijital çağ insanı tek bir tıkla istediği tüm bilgilere, geçmişe ve şimdiye erişebiliyor. Bakalım dijital çağ insanları daha ne kadar değiştirecek?

Son teknoloji eseri Q, dijital zekasıyla sorularını sıra bekletmeden anında karşılıklar.

Q’yu yakından tanımak için tıkla!