Toprak karbon stoğu, otlaklarda Fao analizi

acromial

New member
okyanuslardan sonra ben Topraklar, dünyadaki en büyük ikinci karbon yutağıdır ve şu anda toprak organik maddesinde depolanan büyük miktarda karbon nedeniyle iklim değişikliğinde önemli bir rol oynamaktadır. Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü’nün (FAO) ilk Küresel Toprak Karbon Değerlendirmesi raporu, dünyadaki otlaklardaki karbon stoklarının durumunun bir analizini sağlıyor ve korumak veya artırmak için eylemin gerekli olduğu ‘sıcak noktaları’ vurguluyor. toprağın karbon depolama kapasitesi.

Rapora göre, “özellikle otlayan hayvanlar için kullanılan otlakların, çimenle kaplı geniş alanların yönetim uygulamalarının iyileştirilmesi, toprakların karbonu emme kapasitesini artırabilir ve ülkelerin iklim hedeflerine ulaşmalarına yardımcı olabilir.” . Çalışma, mevcut otlakların 0-30 cm derinliğindeki tabakasındaki Soc (Toprak Organik Karbonu) içeriğinin, toprakta organik karbon tutulmasını iyileştiren yönetim uygulamalarını 20 yıl uyguladıktan sonra %0,3 oranında arttığını buldu. Yılda 0,3 ton C/ha tutulabilir.

FAO Hayvansal Üretim ve Sağlık Bölümü Direktörü Thanawat Tiensin, “Mevcut otlakların durumunu ve toprak karbonunu tutma potansiyellerini değerlendirmek, otlak hizmetlerinin gıda güvenliği, biyolojik çeşitliliğin korunması ve iklim değişikliğinin hafifletilmesi için faydalarını daha iyi anlamak için kritik öneme sahiptir” diyor – Bu rapor, dünya çapındaki otlak topraklarındaki karbon stoklarının durumu ve potansiyel denkleştirmeler hakkında kapsamlı bir analiz sunar. Ayrıca, sürdürülebilir bir otlatma yönetimi aracılığıyla toprakta karbon tutulmasını iyileştirmek için gelecekte yapılacak çalışmalar için bir temel olarak da kullanılabilir”.

Topraklar hem karbon kaynakları hem de yutakları olarak işlev görebilir: dünyadaki Soc’un yaklaşık% 20’sini içeren birçok otlak, insan faaliyetleri nedeniyle kayıplara uğradı yoğun hayvan otlatma, tarımsal faaliyetler ve diğer arazi kullanım faaliyetleri gibi.

Rapora göre, dünyadaki otlakların çoğu pozitif bir karbon dengesine sahip, bu da arazinin istikrarlı veya bakımlı olduğu anlamına geliyor. Bununla birlikte, Doğu Asya, Orta ve Güney Amerika ve Ekvator’un güneyindeki Afrika’da negatif karbon dengesi bulunmuştur, bu da bu stokların iklim koşullarıyla birleşen antropojenik stresler nedeniyle muhtemelen azalacağı anlamına gelir.

Ancak rapora göre bu eğilim, bitki büyümesinin uyarılması, toprakta karbonun tutulması ve yarı doğal (yönetilmeyen) otlaklar gibi yüksek oranda organik topraklarda karbon depolanması yoluyla tersine çevrilebilir. Hayvancılık yönetiminde bu, hayvanlar için dönüşümlü, planlı veya uyarlamalı otlatma önlemlerinin uygulanması anlamına da gelebilir.