Türkiye’yi Ukrayna-Rusya savaşına çekmeye çalışıyorlar

Haris

New member
Memleketler arası Münasebetler Uzmanı Ahmet Kırımlı, siyasi, askeri sabotaj ve tahrikler yanında bölgeye farklı istihbarat servislerinin sızdığını söylemiş oldu. Kırımlı, “Türkiye’nin uyguladığı siyaset ve barışa hizmet eden diplomasi misyonundan rahatsız olan çevrelerin karanlık tertipler peşinde” ikazında bulundu.

PLANLARI İTİRAF ETTİLER

Ahmet Kırımlı şunları söylemiş oldu: “Ukrayna’nın Karadeniz’e kıyı biroldukca nükleer tesisi ağır tehdit altında. Bu alanlara birkaç tehlikeli akın gerçekleşti. Yakalanan kimi casuslar, nükleer tesislere yönelik planlarını itiraf etti. Bu adamlar Ukrayna kadar Türkiye’ye de ziyan verir. Başarılı olması durumunda Çernobil’in epeyce daha üzerinde bir felaket yaşanır. Karadeniz, 30 yıl bu felaketin tesirinden kurtulamaz. Savaşın seyrine nazaran Rusya dâhil biroldukca aktör bu çılgınlığı deneyebilir.

Nükleer tehdit ve yürütülen sabote faaliyetleri Türkiye’yi savaşın kesimi kılma planının yalnızca bir kesimi. Burada yaşayan Ahıska ve Azerbaycan Türkleri ile bir arada on binlerce Kırım Tatar Türkü var. Türkiye’nin tavrı net. İşte bu hassasiyete binaen bu alan potansiyel bir şantaj olarak kullanılmak isteniyor. Tıpkı kapsamda Ukrayna istihbaratının ortalarında fazlaca sayıda kıymetli Türk ismin de yer aldığı bir infaz listesi ele geçirdi. Buna SİHA üzerinden yürütülen propaganda ve oluşturulmaya çalışılan algıyı da eklemeliyiz. Türkiye’nin uyguladığı siyaset ve barışa hizmet eden diplomasi misyonu herkes tarafınca takdir ediliyor. Bu duruşun da devam edeceğine inanıyoruz.”


“PUTIN’İN ÖNÜNDE 3 SEÇENEK VAR”

Rusya’da Putin’in devrilmesi ile Ukrayna’da Zelenskiy’in idareden düşmesinin birebir şey olmadığını söz eden Ahmet Kırımlı, Rusya’yı bekleyen üç ihtimali şöyleki sıraladı:

“Putin periyodunun geleceğine dair 3 yol var. Bunlardan birincisi Demirperde’nin iflas süreci bir daha yaşanır. İkincisi Çavuşesku’nun akıbetine uğrar ya da askerî darbe ile bakılırsavden alınır. Üçüncüsü Stalin kimliğine bürünüp Rusya’yı epey daha öteki bir maceraya sürükler. Lakin her hâlükârda Rusya’nın Ukrayna krizinden eski Rusya Federasyonu olarak çıkma ihtimali kalmadı. Bu savaşla eski dünya tertibi değişecek ve yeni istikrarlar kurulacak.”

KAYNAK: TÜRKİYE GAZETESİ / YILMAZ BİLGEN