Üretim Hattında! Selçuk Bayraktar’ın Paylaştığı Yeni İnsansız Savaş Uçağı Bayraktar Kızılelma’nın Özellikleri

Mustafa

New member
Rusya ve Ukrayna içindeki savaşta değerli bir rol oynayarak dünya basınının gündemini çeken Bayraktar TB2 insansız hava aracının üreticisi Baykar tarafınca geliştirilen Bayraktar Kızılelma üretim sınırına girdi. Selçuk Bayraktar, yeni insansız savaş uçağı ile ilgili duyuruyu paylaştı.


Bayraktar TB2 SİHA’ları geliştiren Baykar, muharip insansız savaş uçağı çalışmalarında kıymetli bir evreyi geride bıraktı.


Bayraktar Kızılelma, gerçekleştireceği agresif hareketler ve gelişmiş yapay zeka ile gelecekte güvenlik güçlerinin muharebe alanındaki en kuvvetli ögeleri içinde yer alacak.


Baykar Teknoloji Önderi Selçuk Bayraktar, Baykar’ın yürüttüğü Muharip İnsansız Uçak Sistemi (MİUS) projesine Bayraktar Kızılelma isminin verildiğini duyurdu ve fotoğraflarını paylaştı.


????


????


Bayraktar Kızılelma’nın tasarım çalışmaları kamuoyuyla birinci defa 20 Temmuz 2021 tarihinde paylaşılmıştı.


Paylaşılan duyuruda Bayraktar Kızılelma’nın kısa pistli gemilerde iniş-kalkış kabiliyeti olacağı da belirtilmişti.Ortadan geçen 8 ayın akabinde Bayraktar Kızılelma, Özdemir Bayraktar Ulusal İHA Ar-Ge ve Üretim Yerleşkesi’nde yer alan tesislerde entegrasyon çizgisine dahil oldu.


Türkiye’de üretilen ve hali hazırda seyir testleri gerçekleştirilen TCG Anadolu gemisi üzere kısa pistli gemilere iniş, kalkış kabiliyetine sahip olacak olan Bayraktar Kızılelma, bu sayede denizaşırı nazaranvlerde değerli rol üstlenecek.


Hava-hava muharebesi gerçekleştirilebilecekBayraktar Kızılelma mevcut insansız hava araçlarından farklı olarak agresif hareketlerle beşerli savaş uçakları üzere hava-hava muharebesi gerçekleştirebilecek.

Bu özelliğiyle harp alanında istikrarları değiştirecek.


Bayraktar TB2 ve Bayraktar Akıncı’dan elde edilen deneyimlerle bir daha Türk mühendis ve teknisyenler tarafınca geliştirme çalışmaları sürdürülen hava aracı, yerli hava-hava mühimmatları ile hava maksatlarına karşı aktiflik sağlayacak.


Beşerli savaş uçaklarının tasarım süreçlerinde en kritik konulardan biri olarak bedellendirilen düşük radar kesitine sahip olma özelliği, Bayraktar Kızılelma’nın dizaynında da öncelikli olarak dikkate alındı.

1500 kilogram faydalı yük taşıma kapasitesi

Düşük radar izi yardımıyla en kuvvetli bakılırsavleri muvaffakiyetle gerçekleştirecek olan Bayraktar Kızılelma’nın 6 ton kalkış tartısına sahip olması hedefleniyor.

Türk mühendisleri tarafınca ulusal olarak geliştirilen tüm mühimmatları kullanacak olan hava aracı, planlanan 1500 kilogram faydalı yük taşıma kapasitesiyle büyük bir güç çarpanı olacak.

500 nm misyon yarıçapı ile 5 saat havada kalması hedeflenen Bayraktar Kızılelma, entegre edilecek AESA radar ile yüksek durumsal farkındalığa da sahip olacak.

Bayraktar Akıncı’yı geliştirerek Türkiye’yi taarruzi sınıfta insansız hava aracı geliştirebilen sayılı ülkeler ortasına sokmayı başaran Baykar, Bayraktar Kızılelma’nın birinci uçuş testini 2023 yılında gerçekleştirmeyi hedefliyor.