Ukrayna’dan Berlin’e ulaşan mülteciler için özel karşılama

Haris

New member
Ukrayna hududundan Polonya’ya geçen mültecilerin bir kısmı tren ve otobüslerle Berlin’e geliyor.

Berlin Merkez Tren İstasyonu’nda (Berlin Hauptbahnhof) trenden inen mültecileri gönüllüler karşılıyor.

Ortalarında çocukların da bulunduğu birden fazla Ukraynalı mülteci, çabucak sonrasında tren istasyonunda gönüllülerin rehberliğinde kendilerine ayrılan kısma gdolayılüyor.

Bu kısımda Berlin halkı ve sivil toplum kuruluşları tarafınca bağışlanan paklık, hijyen, giyecek ve çocuklar için oyuncak üzere gereçlerin yanında yiyecek ve içecekler mültecilere sunuluyor.

Gönüllülerin bir kısmı mültecilere yemek ve içecek dağıtırken öbür bir kısmi mültecilerin kentte nereye gidebilecekleri konusunda bilgi veriyor.

Öteki taraftan mültecileri meskeninde konuk etmek yahut barınacak yer sunmak isteyen biroldukca Berlinli de tren istasyonunda ellerinde dövizlerle bekliyor. Dövizlerin üzerinde ne kadar kişinin konuk edilebileceği yazıyor.

İki çocuklu bir anneyi konutunda konuk etmek isteyen Annika, AA muhabirine yaptığı açıklamada, “2-3 kişinin daha kalabileceği gereğince büyük bir meskenimiz var.” dedi.

Yiyeceklerin dağıtıldığı kısma ekmek getiren Andreas Kern de mültecilere yönelik ellerinden geleni yapmaya çalıştığını belirterek gün ortasında tabiplerden topladıkları ilaçları Polonya-Ukrayna hududuna gönderdiğini belirtti.

Bağışladığı 4 poşet ekmekle ilgili de konuşan Kern, oturduğu binada bir fırın işletildiğini anlatarak “Fırıncı ile konuştum. Bir simit aldığımda ne vereceğini sordum. Tüm küçük ekmeklerini verdi. (Mülteciler) Buraya ulaştıklarında bir süre dinlendikten ve yiyecek-içecek verilmesinin arından daha düzgün niyetlere sahip olurlar.” değerlendirmesinde bulundu.

Arkadaşıyla yemek dağıtımına istekli olarak dayanak veren Marlene Förster de yardımcı olmak için bir şeyler yapmak istediklerini söz ederek “En yeterli nerede yardım edebiliriz diye düşündük. Mültecilerin birinci buraya geldiklerini biliyorduk. Biz de buraya geldik. Neye muhtaçlık duyulduğunu sorduk. Birinci başta alışveriş yaptık. Burada işçi eksik olduğunu gördük ve burada yardım ediyoruz.” diye konuştu.

Berlin’de yaşayan ve mülteci çocuklara oyuncuklar getiren Polonyalı Alexandra Garyga da çocukları sevindirmek istediğini aktararak “Zorda kaldıkları vakti unutmaları için buraya gelen çocuklara yardım etmek istedim. Burada hoş bir vakit geçirmeleri için.” sözlerini kullandı.

Öte yandan Almanya İçişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, ülkeye 18 binden çok mülteci geldiğinin kaydedildiği fakat Avrupa Birliği (AB) ortasında hudut denetimleri yapılmadığından bu sayının daha yüksek olabileceği bildirildi.

KAYNAK: AA