Ukrayna’dan F-16 talebi: Almanya kapıyı kapattı, ABD umut aşıladı

Haris

New member
Tank konusunda keyifli sona ulaşan Ukrayna idaresi, NATO’dan artık de F-16 savaş uçaklarını istiyor. Almanya Savunma Bakanı Boris Pistorius, Almanya’dan Ukrayna’ya savaş uçağı sevk edilmesine karşı olduğunu deklare etti. Alman Bakan, “Ben bunu mümkün görmüyorum” dedi.

ALMANYA BİR DEFA DAHA KARARLI

Almanya, ABD’nin de baskısı daha sonrası Ukrayna’ya Leopard 2 tipi muharebe tankları gönderilmesi tarafında karar almıştı. Lakin Bakan, savaş uçaklarının tanklardan farklı özellikleri bulunduğunu belirterek, uçak sevkiyatına itirazını şu sözlerle gerekçelendirdi:

“Savaş uçakları muharebe tanklarından hayli daha karmaşık sistemlerdir ve büsbütün farklı bir menzile ve ateş gücüne sahiptir. Bu noktada yeni olarak şiddetle ihtarda bulunacağım boyutlara girmiş oluruz.”


ABD KAPIYI AÇIK BIRAKTI

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Kurulu Stratejik İrtibat Koordinatörü John Kirby de Ukraynalıların kendilerini savunmak için bu biçimde bir taleplerinin bulunmasının sürpriz olmadığını tabir etti. “Onları bu mevzuda suçlayamazsınız” diyen Kirby, yeni bir yardıma ait duyuracak bir bilginin olmadığını söylemiş oldu.

ALMANYA TANK GÖNDERMEME ISRARINDAN VAZGEÇMİŞTİ

Ukrayna idaresi, NATO Ülkelerinden tank talep etmişti. Kimi ülkeler bu davete anında olumlu cevap verirken, Almanya üzere birtakım ülkeler olumsuz yanıt verdi. Lakin birkaç haftalık müzakereler sonunda, Almanya da ikna edilerek, Leopard 2 tanklarının Ukrayna’ya sevkiyatına müsaade çıkmıştı. Hatta Berlin idaresi, üçüncü ülkelerin de ellerindeki Alman tanklarını Kiev’e sevk etmesine müsaade vereceğini belirtmişti. ABD de Ukrayna’ya Abrams tanklarını gönderecek.

KAYNAK: HABER7