UKRE ne demek ?

Leila

Global Mod
Global Mod
UKRE, Ukraynann Sosyal Reformu ve Ekonomik Denge Programnn ksaltmasdr. Ukrayna, 1994te, Ukrayna Sosyal Reformu ve Ekonomik Denge Programn (UKRE) baslatmstr. Program, Ukraynann ekonomik kalknmas ve sosyal reformu icin hayati oneme sahip olmustur.

Programn Amac

UKRE, Ukraynadaki ekonomik, siyasi ve sosyal dengesizlikleri gidermek ve ulkenin kalknmasn saglamak amacyla baslatlan bir programdr. Program, kamu hizmetlerini ve sosyal harcamalar arttrmak, devletin guclerini duzenlemek, uretim maliyetlerini dusurmek ve ulkenin ic ve ds ticaretini desteklemek icin Ukraynann ekonomi, siyaset ve sosyal yaps uzerinde calsyordu. Program, Ukraynann kalknmas icin gerekli olan siyasi istikrar da saglamay amaclamaktayd.

Programn Ozellikleri

UKRE, Ukraynann kalknmas icin bircok alanda reformlarn gerceklestirilmesini gerektirdi. Program, Ukraynadaki ekonomik guclerin, siyasi kurumlarn ve sosyal yapnn duzenlenmesi icin baz ozel onlemleri iceriyordu. Ornegin, program, uretim maliyetlerini dusurmek icin fiyat kontrolleri ve dusuk kamu hizmetleri icin uygun bir ortamn olusturulmasn amaclyordu. Program ayrca, devletin mudahaleci ekonomik politikalarnn ve profesyonel siyasetcilerin mudahalelerinin azaltlmasn amaclyordu.

Program, Ukraynann ekonomi, siyasi ve sosyal alanlardaki problemleri cozmek icin, ulkenin kalknmasn destekleyecek bir dizi farkl tedbir almay amaclyordu. Bu tedbirler arasnda, yatrm ve ticaretin tesviki, vergi reformu, calsma piyasas reformu, sosyal hizmetlerin gelistirilmesi, saglk reformu ve egitim reformu bulunmaktayd.

Programn Sonuclar

UKRE, Ukraynann ekonomik, siyasi ve sosyal yapsnn duzenlenmesi icin gerekli olan reformlar gerceklestirmistir. Programn en belirgin sonuclarndan bazlar, ulkenin uretim maliyetlerinin dusmesi, vergi reformu, kamu hizmetlerinin arttrlmas, sosyal hizmetlerin gelistirilmesi ve egitim reformudur.