Uzay gezisine nasıl hazırlanılır – Bilim Gazetesi

Mustafa

New member
merak ediyor uzmanlar tarafından yanıtlanan bir dizi rastgele sorudur. Tıp Fakültesi’nden Aleksandra Stankoviç, aşırı operasyonel ortamlarda insan performansının ve davranış sağlığının nasıl optimize edileceğini araştıran bir havacılık psikoloğu ve uzay uçuşu biyomedikal araştırmacısıdır. Ona bir insanın uzaya gitmeye nasıl hazırlandığını sorduk.

Uzay uçuşu ortamı teknik, fiziksel ve psikolojik olmak üzere pek çok zorluğu beraberinde getiriyor. Günümüzde her zamankinden daha fazla insanın uzay yolculuğuna erişimi olması nedeniyle, başarılı ve güvenli uzay uçuşları, fırlatma gününden önce farklı düzeylerde hazırlıklar gerektiriyor.

Hükümet astronotları için adaylar, uçuş görevine hak kazanmadan önce iki yıllık zorlu bir başlangıç eğitim döneminden geçerler. Bu eğitim, Uzay İstasyonu ve uçuş aracı sistemleri hakkında bilgi edinmeyi, yörünge mekaniği üzerinde çalışmayı, acil durum prosedürlerinde uzmanlaşmayı (yangın, kabin basıncının düşürülmesi veya tıbbi sorunlar gibi senaryoların nasıl ele alınacağı gibi), T-38 jetlerinde uçuş eğitimi vermeyi (inşa etmek için) içerir. yüksek performanslı uçaklarda hızlı karar verme becerileri) ve Rusça dil becerilerinin geliştirilmesi (uluslararası uzay görevleri çeşitli ülkelerden astronotlar arasında işbirliğini gerektirdiğinden).

Uzayın mikro yerçekimi ortamına hazırlanmak için astronotlar, parabolik uçuşlar ve astronotların uzay yürüyüşleri yapma pratiği yaptığı ve basınçlı uzay kıyafetleriyle görevleri yerine getirmeyi öğrendiği büyük bir yüzme havuzu olan Neutral Buoyancy Lab’da eğitim de dahil olmak üzere ağırlıksızlık simülasyonlarına da katılıyor. Astronotlar hayatta kalma eğitimini tamamlıyor ve aşırı koşullarla başa çıkmayı öğreniyor; bu, Dünya’ya acil bir şekilde suya veya Sibirya gibi çok soğuk yerlere iniş durumunda çok önemli bir beceri. Kargo uzay aracını yakalamak gibi görevlerde kullanılan robot kolunu çalıştırmak üzere eğitildiler.

Astronotlar, uçuş görevini aldıktan sonra ek olarak 18 aylık göreve özel eğitim alırlar. Fırlatma, buluşma ve yanaşma dahil olmak üzere çeşitli görev senaryolarını ve acil durum prosedürlerini simüle ediyorlar. Ek olarak, ekipmanla nasıl çalışılacağı, örneklerin nasıl toplanacağı ve verilerin nasıl işleneceği gibi yürütecekleri bilimsel deneyler hakkında kapsamlı bir eğitimden geçiyorlar.


Uzayda uzun süre kalan herkes, eve döndüklerinde sağlıklı kalabilmek için günün büyük bir kısmını vücutlarını güçlü bir formda tutmak için egzersiz yaparak geçirmek zorunda kalacak.


Mikro yerçekiminde yaşanan kas ve kemik kaybına karşı astronotlar için fiziksel kondisyonun korunması hayati önem taşıdığından, uçuş öncesi egzersiz yapmak için çok zaman harcıyorlar. Aynı zamanda, uzun süreli izolasyon, izolasyon ve aileden ve arkadaşlardan ayrı kalma koşulları göz önüne alındığında, uzun süreli uzay görevleri zihinsel olarak zorlayıcı olabilir. Astronotlar stresi yönetmek, psikolojik sağlıklarını korumak ve mürettebat arkadaşlarıyla yakın ortamlarda etkili bir şekilde çalışmak için stratejiler öğrenirler.

Ticari astronot eğitimi, hükümet destekli astronotların aldığı eğitimden önemli ölçüde daha az yoğundur, çünkü görevleri genellikle daha kısa sürelidir ve daha çok güvenli ve keyifli uçuş deneyimleri sağlamaya odaklanmaktadır. Ticari mürettebat, yörünge altı uçuş için birkaç dakikadan Uzay İstasyonunda birkaç gün hatta haftaya kadar değişen daha kısa aralıklarla uzayda kalabilirken, hükümet astronotları genellikle istasyonda altı ay veya daha fazla zaman harcıyor. (Astronot Frank Rubio yakın zamanda uzayda art arda 371 gün geçirerek en uzun Amerikan uzay görevi rekorunu kırdı; 1994 ile 1995 yılları arasında Rusya’nın Mir uzay istasyonunda yörüngede kesintisiz 437 gün geçiren kozmonot Valeri Polyakov hâlâ dünya rekorunu elinde tutuyor.)

Ticari astronotlar genellikle uzay yolculuğu ve güvenlik/acil durum prosedürlerinin temellerini kapsayan daha genel bir eğitim alırlar. Uzayda uzun süre kalan herkes, eve döndüklerinde sağlıklı kalabilmek için günün büyük bir kısmını vücutlarını güçlü bir formda tutmak için egzersiz yaparak geçirmek zorunda kalacak. Yerçekimi olmadan günlük aktiviteler zorlayıcı olabilir ve vücudumuzun sirkadiyen ritimlerimizi düzenlemek için Dünya’ya güvendiği güneşten gelen normal ışık ipuçları olmadan uyumak zor olabilir. Teknoloji ve eğitimin birleşimi, uzay yolcularının uyum sağlamasına yardımcı olur.

Daha fazla insan, genişleyen uçuş araçları yelpazesiyle ve değişen görev türleri için uzaya seyahat ettikçe, uzay uçuşu hazırlığı da şüphesiz gelişmeye devam edecektir. İnsanları uzayda nasıl güvende ve sağlıklı tutacağımızı araştırmak için heyecan verici bir zaman ve benim gibi araştırmacılar, insanlığın uzay keşfinde bir sonraki büyük dalgayı mümkün kılmanın bir parçası olmaktan heyecan duyuyor!

— Anna Lamb/Bilim Personel Yazarına söylendiği gibi

Günlük Gazete


En son Bilim haberlerini almak için günlük e-postalara kaydolun.