Vatikan Çin’den izahat istedi… “Piskopos atamaları” krizi

Haris

New member
Katolik Kilisesi’nin idare merkezi Vatikan’dan yapılan açıklamada, Yujiang Piskoposu Giovanni Peng Weizhao’nun 24 Kasım’da Nanchang’de gerçekleştirilen merasimle Vatikan’ın tanımadığı piskoposluk bölgesi Jiangxi’ye “yardımcı piskopos” olarak atanmasının “şaşkınlıkla” ve “esefle” karşılandığı açıklandı.

Açıklamada, bu atamanın, Vatikan ve Çin içindeki diyalog ruhuna ve 22 Eylül 2018’de imzalanan, geçen ekim ayında ikinci kere uzatılan “piskoposların atanması”na dair süreksiz mutabakatın koşullarına “uygun gerçekleşmediği” vurgulandı.

Vatikan açıklamasında, Piskopos Peng’in bu atamadan evvel mahallî yetkililerin baskısına maruz kaldığı sav edildi.

Vatikan’ın, hususa dair yetkililerden “uygun bir iletişim” beklediği belirtilen açıklamada, “benzer hadiselerin yinelanmamasının umut edildiği” ve “ortak çıkarları ilgilendiren tüm konularda saygılı diyaloğu sürdürme konusunda isteğini bir daha teyit ettiği” söz edildi.

– İKİ ÜLKE ORTASINDAKİ SÜREKSİZ MUTABAKAT KISA MÜDDET EVVEL UZATILMIŞTI

Vatikan ve Çin, uzun süren bilinmeyen müzakereler kararında 22 Eylül 2018’de “piskoposların atanmasına” ait bir süreksiz muahede imzalamıştı. Bu muahede, Çin’deki Katolik piskoposların belirlenmesinde iki ülkenin iş birliği yapmasını öngörüyor.

Söz konusu mutabakat, Ekim 2020’de iki yıllığına uzatılmış ve bu yıl 22 Ekim’de bir kere daha iki yıllığına yenilenmişti.

Bu mutabakattan evvel, ülkesindeki Katolik piskoposları kendisi seçmek isteyen Çin, ilgili gorevlendirmelerin Vatikan tarafınca yapılmaya çalışılmasını iç işlerine müdahale olarak görüyor ve Vatikan’ın Çin’e atadığı piskoposları tanımıyordu.

KAYNAK: AA