Yığınak uydu fotoğraflarında! Akın hazırlığı mı?

Haris

New member
Rusya’nın Ukrayna’yı işgali 27 gündür devam ediyor. Uydu fotoğrafları Belarus-Ukrayna hududunda hareketlilik tespit ederken, Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı ve İçişleri Bakanlığı Belarus’un hududa askeri yığınak yaptığını sav etti.

Ukrayna İşleri Bakanlığı tarafınca yapılan açıklamada, Belarus ordusunun Ukrayna sonuna yanlışsız yol almaya başladığı tabir edildi.

İçişleri Bakanı Danışmanı Vadim Denisenko ise yaptığı açıklamada, “Belarus, diplomatlarını Ukrayna’dan çekti ve bu bizim için bir sinyal. Belarus ordusu Ukrayna sonuna yöneliyor ve geçmeye çalışacak. Lakin ben bir daha de Lukaşenko’nun orduyu birebir çatışmalara sokacağını düşünmüyorum zira ordusu küçük. Belarus’un tüm askeri işçisi 40 bin civarında” tabirleri kullanıldı.

‘BELARUS’UN SALDIRMA İHTİMALİ YÜKSEK’

Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı tarafınca yapılan açıklamada ise, Belarus tarafınca bir atak beklendiği aktarılarak, “Belarus tarafınca mümkün bir akının ihtimali artıyor” denildi.

PUTİN’İN TAKVİYEYE GEREKSİNİMİ VAR

Bir NATO askeri yetkilisi ABD basınına verdiği demeçte, Belarus’un Ukrayna’daki çatışmalara girme ihtimalinin giderek arttığını öne sürerek, “Putin’in takviyeye muhtaçlığı var. Her şey yardımcı olabilir” tabirlerini kullandı.

Üst seviye bir NATO istihbarat yetkilisi ise ayrıyeten, Belarus hükümetinin “Belarus’un Ukrayna’ya karşı bir saldırısını haklı çıkarmak için ortamı hazırladığını” değerlendirdiğini belirtti. Belaruslu bir muhalefet kaynağı ise, Belarus muharebe ünitelerinin önümüzdeki birkaç gün ortasında Ukrayna’ya gitmeye hazır olduğunu ve binlerce kuvvetin konuşlanmaya hazır olduğunu belirtti.

“Roketlerin Belarus’tan Ukrayna’ya uçmasını istemiyorum”

Ukrayna Devlet Lideri Vladimir Zelenskiy, Belarus Devlet Lideri Aleksandr Lukaşenko ile yaptığı görüşme daha sonrasında açıklama yaparak, “Belarus’tan roketlerin, uçakların ve helikopterlerin Ukrayna’ya gerçek uçmasını istemiyorum. Belarus ordusunun Ukrayna’ya gelmesini istemiyorum. Lukaşenko bu hususta yemin etti” dedi.

“Ukrayna’da işimiz yok”

Öte yandan Belarus Devlet Lideri Aleksandır Lukaşenko 15 Mart’ta yaptığı açıklamada, Rusya’nın Ukrayna’da yaptığı operasyona müdahil olmayacağını söz etmiş, “Askerlere de söylüyorum buna gerek yok. Düşünün bir defa, orda Rusya’ya ne yararımız olabilir? Gereğince askerleri var, silahlarımızı aslına bakarsanız Rusya’dan alıyoruz, onlarda daha düzgün silahlar var. Bundan dolayı bizim orda işimiz yok. Bizi de aslına bakarsanız kimse oraya çağırmıyor” demişti.