Zelenski’den besin krizi daveti: Savaş tarımı vurdu

Haris

New member
Ukrayna Devlet Lideri Volodimir Zelenski, ulusa sesleniş konuşmasında besin krizine dikkat çekerek, “Gıda pazarını mahveden saldırganlığı durdurmak için dünyanın daha fazla kararlılığa ve daha fazla işbirliğine gereksinimi var” dedi.

Ukrayna Devlet Lideri Zelenski, savaşın Ukrayna’nın potansiyellerini yok ettiğini tabir ederek, “Tarımsal potansiyelimiz de dahil tüm potansiyelimizi yok eden bu savaştan evvel her ay 6,5 milyon ton besin ihraç ediyorduk. Rusya’nın saldırganlığı ve besin ihracatımızı engelleme aksiyonları niçiniyle sevkiyatlar yarı yarıya azaldı. Tüm bunları tonla değil, insan hayatıyla sayarsak; şu anda besine erişimi azalmış olan Afrika, Asya ve Avrupa olmak üzere üç kıtadaki farklı ülkelerde en az 200 milyon insan olacaktır” dedi.

GIDA PAZARIMIZ MAHVEDİLİYOR

Zelenski, besin kriziyle uğraşta daha fazla kararlılık ve iş birliğine muhtaçlık duyulduğunu belirterek, “Gıda pazarını mahveden saldırganlığı durdurmak için dünyanın daha fazla kararlılığa ve daha fazla işbirliğine muhtaçlığı var. Denizi kapatan ve besin tedarik zincirlerini yok eden her devleti durdurmak gerekiyor. Kıtlığı siyasi tesir aracı haline getirmeye çalışan rastgele bir tiranı adalet önüne çıkarmak gerekiyor” ifadelerini kullandı.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’A TEŞEKKÜR

Zelenski ayrıyeten tahıl muahedesinin besin krizine yönelik diplomatik bir tahlil olduğunu söz ederek Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a teşekkür etti. Zelenski, “Rusya, Karadeniz’deki limanlarımızı bloke etse de ihracatı bir daha başlatmak için diplomatik bir yol bulduk. Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Sayın Guterres’e ve Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sayın Erdoğan’a Karadeniz Tahıl İnisiyatifi’nin gerçekleşmesinde vaktinde ve aktif iştiraklerinden dolayı şükranlarımı sunuyorum” diye konuştu.


KAYNAK: DHA