Zelenskiy: ‘Rus ordusunun cephede durumu ağır’

Haris

New member
Ukrayna Devlet Lideri Volodimir Zelenskiy, Rus ordusunun Ukrayna’nın Donetsk cephesinde büyük kayıplar vermeye devam ettiğini tez ederek, “Cephede durum ağır.” değerlendirmesinde bulundu.

Zekenskiy gece saatlerinde Telegram hesabından paylaştığı imajlı bildirisinde, Rusya-Ukrayna savaşının sürdüğünü hatırlattı.

Rus güçlerinin özelikle Donetsk cephesinde ilerlemeye çalıştığını lakin Ukrayna Ordusu’nun Rus taarruzlarını başarılı bir biçimde geri püskürtmeye devam ettiğini kaydeden Zelenskiy, “Cephede durum ağır.” dedi.

Rus ordusunun Donetsk cephesinde ilerlemek için büyük kayıplar verdiğini tez eden Zelenskiy, Ukrayna güçlerinin burada Rus birliklerin ilerlemesine müsaade vermediklerini kaydetti.

Zelenskiy, Rus güçlerinin Luhansk bölgesinde denetim ettikleri yerleşim yerlerini “elinde tutmaya“, Harkiv bölgesinde ve Ukrayna’nın güneyinde ise ilerlemeye çalıştığını aktardı.

Rusya’nın Ukrayna’da savaş başlatarak bir kabahat işlediğini söz eden Zelenskiy, Rusya’nın üst seviye siyasi ve askeri yetkililerin yargılanması için ağır çalışmalar sürdürdüklerini söylemiş oldu.

Zelenskiy, “Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) ile aslına bakarsan bir işbirliği kurduk ve bu iş birliğini artıracağız. Fakat ne yazık ki mevcut milletlerarası tüzel araçlar adalet (Ukrayna savaş konusunda) için kâfi değil.” diye konuştu.

Ukrayna’da başlatılan savaşta hatalı şahısların yargılanması için ayrıyeten memleketler arası bir mahkemenin kurulması gerektiğini savunan Zelenskiy, “Saldırganlığın sorumluluğunun üstlenilmesi için Memleketler arası Ceza Mahkemesi’ne ek olarak özel bir mahkemeye gereksinim vardır. bu biçimde bir mahkeme oluşturmak için her şeyi yapıyoruz.” tabirlerini kullandı.

KAYNAK: AA